Световният ден на съня отбелязваме на 17 март. По този повод МБАЛ "Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица и голяма медицинска компания организират Дни на отворените врати в УНГ отделението на лечебното заведение, предаде кореспондент на "Фокус“.

Инициативата е насрочена за началото на следващата седмица. Целта и е да запознае хората със симптомите и лечението на сънната апнея – за здрав и спокоен сън на хората, страдащи от това заболяване.

"На 21 и 22 март, в интервала от 15:00 до 17:00 часа, пациентите със съмнения, симптоми или доказана диагноза "обструктивна сънна апнея“ ще бъдат преглеждани безплатно от д-р Стоян Стоянов, началник на УНГ- отделението, след предварително записване на телефон 0878/ 64 74 80 - на регистратурата на болницата“, обясняват от болницата.

През последната година през УНГ-отделението на МБАЛ са преминали над 100 пациенти с тази диагноза.

"Голяма част от диагностицираните със сънна апнея са с назначено консервативно лечение. Те вече са оборудвани с апаратите (CPAP), които повлияват апноичните паузи и всички произтичащи тежки последствия от заболяването“, коментира д-р Стоян Стоянов и допълва, че с този метод на лечение значително намаляват рисковете от сърдечно-съдови, мозъчни или дихателни усложнения, които се дължат на сънната апнея. След консултация и назначено лечение от специалист, спират оплаквания като сутрешна сънливост, главоболие, прозяване, усещане за недоспиване, въпреки, че пациентите са спали през нощта, немотивирана отпадналост и изтощеност.

Партньори на инициативата са фирма Adapt.bg, която е официален представител за България на световния лидер за лечение на сънна апнея Resmed.

Обструктивната сънна апнея е заболяване на горните дихателни пътища. Представлява отпускане на мекото небце и езика, в резултат на което се запушват дихателните пътища.

Нелекувано, заболяването може да причини или усложни състояния на сърдечна болест, хипертония, захарен диабет тип 2, функция на черния дроб и още много други пряко свързани странични състояния.

Симптомите са: хъркане, различно изразена дневна сънливост с чести заспивания през деня, събуждане сутрин сутрин с пресъхнала уста и гърло, изразени в различна степен паметови и поведенчески нарушения, увеличаване на теглото.

Около 45% от страдащите умират само заради тежка форма на сънна апнея, без други оплаквания, като фаталният изход се дължи на сърдечно-съдови усложнения.