Заместник-областният управител Андриян Петров поздрави, от името на областния управител Зарко Маринов и от свое име, директорът на РИМ "Стою Шишков“ в Смолян Валентина Василева, служителите и гостите по случай отбелязването на 150 години от Априлското въстание. "Историята трябва да се познава, тя е основата на нашето настояще и дава отражение в бъдещето развитие на един народ. Вековната Българска държава е имала своите възходи и падения, но един от подвизите на предците ни, който ни дава пример за смелост и родолюбие, е Априлското въстание. Този акт на непримиримост към робството е най-красноречивия израз за съхранената през вековете национална идентичност на българите. Макар и потушено, Априлското въстания е искрата, която дава тласъка към освободителните борби.“

Петров изказа признателност към настоящото и бивше ръководство и служители на РИМ "Стою Шишков“ в Смолян за това, че вече повече от 90 години не само допринасят за развитието на музейното дело в Средните Родопи, но и са посланик на българския дух и история.

Регионалният музей отбеляза 150 години от Априлското въстание с откриване на изложба "Бунтовният щурм на Копривщица“ и публицистичен театър "Въстанието – световна новина“.