"Наваксването е възможно само чрез приоритети и оценка на въздействието“ – с тези думи здравният министър доц. д-р Силви Кирилов очерта своя подход към подобряване на състоянието на здравната система и лечебните заведения в България, предаде "Фокус“. По думите му, държавата ще инвестира в звена с доказан ефект – там, където работят подготвени кадри, решават се сложни здравословни проблеми и има нужда от подобряване на работната среда.

На въпрос "Българинът чака да не се закриват отделения и да се правят ремонти?“, министър Кирилов подчерта, че ресурсите не са безкрайни и е необходимо внимателно планиране. "Ние също сме зависими и неслучайно контактуваме с хората, които правят сметките в нашата красива държава“, отбеляза той.

По отношение на бъдещето на болниците и въпроса за евентуалното им закриване, министърът заяви, че проблемите в системата са се натрупвали с десетилетия и не могат да бъдат решени с административни мерки. "Една година съм бил от другата страна на бариерата. При сегашния статус на здравеопазването бих казал пазарът да реши тези проблеми. Административният подход не работи. Лекарите са интелигентни и всеотдайни, и срещу всяка мярка може да се намери противодействие“, коментира Кирилов.

Министърът заключи, че е необходима политическа воля и широк обществен консенсус, за да се осъществят реални и устойчиви реформи в сектора.