Галин Цоков успя да привлече широка аудитория от студенти, преподаватели и представители на образователния сектор в Бургас и региона. Лекцията бе на тема "Образование 5.0“ и се проведе в зала "Аула“, Корпус "Медицински науки“ на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров“.
Проф. д-р Галин Цоков се включи в инициативата "Един академичен час с…“ по покана на доц. Красимира Димитрова, директор на Департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към университета.
"Винаги съм казвал, че ние преподавателите сме тук заради Вас, затова създадохме тази инициатива "Един академичен час с..“. Като министър с огромен опит и визионер, проф. Цоков се бори за развитието на образованието във време, когато технологиите все повече навлизат в него. Благодарен съм, че министър Цоков прие поканата ни и ще сподели част от опита си с нас“, бяха думите на ректора на Университет "Проф. д-р Асен Златаров“ проф. д-р Христо Бозов, д.м.
В рамките на събитието проф. д-р Галин Цоков представи своята визия за бъдещето на образователната система в България, базирана на иновации, дигитализация и устойчиво развитие. Той изтъкна важността за промяна в различни аспекти на образованието – образователна среда, методи, средства, нагласи. Изтъкна ролята на формирането на ключови компетентности и връзката на усвоените знания с практическото им приложение.
"Когато говорим за образование, говорим за бъдеще. Тези от вас, които ще бъдат учители ще свързват бъдещето си с класните стаи. Все повече ще се налагат виртуалните училища, както и хибридни такива, при които елементи на традиционното училище ще се съчетават с нови технологични модели на училищна организация“, каза проф. Галин Цоков. Той допълни, че в момента расте така нареченото "алфа“ поколение, или поколение на дигиталните книги. Това са деца, които имат различни поведенчески и поколенчески характеристики, а ключово ще бъдат техните социални и емоционални умения. Това ще бъде и фокус на работа за техните учители - да насърчават творчеството и конструктивизма. Това ще бъде поколение, което трябва да свърже технологиите с хуманизма.
Специални гости на събитието бяха проф. д.н. Мария Нейкова, областен управител на Област Бургас, Михаил Ненов, зам.-кмет по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики към Община Бургас, Петя Петрова, началник на РУО Бургас и Наталия Михалевска, началник кабинет на министъра на МОН.
Академичният час с проф. Цоков завърши с откриване на изложба под надслов "Образование и визуални изкуства“, която е разположена в сградата на Факултета по обществени науки и Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти при Университет "Проф. д-р Асен Златаров“.
Преди лекцията пред своята аудитория, проф. Цоков посети Лабораторията по математична химия, където нейният ръководител проф. д.н. Ованес Мекенян представи най-иновативните достижения на научното звено, които са на световно ниво.
Събитието бе организирано от Департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти и Студентски съвет към университета.
Един академичен час с министъра на образованието и науката проф. д-р