Кюстендил става китарната столица на България

© Фокус
Архив
"Участниците в конкурса ще имат възможността да почерпят знания и умения в майсторските класове на изтъкнати китаристи като Дарко Багески от Северна Македония, Виктор Илич и Александър Хаджиджорджевич - Сърбия, Ерик Франсери – Франция и Огнян Вълев – България“, каза Иван Андонов.
В концертната програма на официалното откриване кюстендилската публика ще може да се наслади на изпълненията на маестро Огнян Вълев и Неврокопски китарен оркестър "Пеещи струни“, Ерик Франсери от Франция и Канахи Ямашита – Япония/Германия. Комплимент за всички гости от страната и чужбина ще поднесат певиците от Фолк-Арт Формация с диригент Адела Харалампиева.
Международният конкурс за класическа китара се организира ежегодно под патронажа на кмета на Община Кюстендил – инж. Огнян Атанасов. Признание за значимостта и престижа на този Музикален форум е и полученият поздравителен адрес от Президента на Република България г-н Румен Радев.
И тази година Международният музикален форум ще даде поле за изява на китаристи от различни възрасти от България, Сърбия, Северна Македония, Украйна, Гърция, Чехия, Франция, Япония, Италия, Косово и други.
Журито на конкурса е съставено от едни от най-утвърдените имена в България и чужбина, като доц. д-р Росен Балкански - композитор и преподавател в НМА "Проф. П. Владигеров" гр. София, проф. д-р Стела Митева-Динкова – преподавател в АМТИИ "Проф. А. Диамандиев" гр. Пловдив, доц. д-р Елена Хорошавина – преподавател в Одеска НМА "А. В. Нежданова“ Украйна, д-р Нели Недева - преподавател в НУИ "Д. Христов" гр. Варна, д-р Столина Добрева - директор на НМУ “Л. Пипков" гр. София и др.
Конкурсът е включен в Програмата за закрила на деца с изявени дарби на Министерството на културата, по която всяка година се отпуска целева финансова подкрепа и едногодишни стипендии за завоювалите първите три места във втора и трета възрастови групи.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Археолози се натъкнаха на ограбен гроб при спасителните разкопки ...
21:17 / 03.05.2025
Напрежение пред "Пирогов" заради докарано починало дете
20:49 / 03.05.2025
Криминален психолог с интригуващи предположения за жестокото убий...
19:09 / 03.05.2025
Пловдивчанин е направил опит да се самоубие
19:12 / 03.05.2025
Актуални теми