Кметът Васил Терзиев представи публично план за работа – "Визия за Витоша“.

Предвижда се проектиране на буферни паркинги в началото на двата пътя, водещи към високите части на планината, в кварталите "Драгалевци“ и "Бояна“. От тези два буферни паркинга ще тръгват скъсени линии на 61, 63 и 66, които по-редовно ще обслужват Алеко и Златните мостове.

Столичната общината ще може да подобри автомобилния достъп още повече, когато държавата прехвърли за управления тези два горски пътя към общината. След като има транспортни алтернативи като лифтове и автобуси с достатъчен капацитет, може да се обмисли масовият автомобилен достъп да бъде ограничен, обясни също Терзиев.

Предвиждат се изходни точки с по-малки паркинги към тях във всяко от 8-те населени места в общината, които опасват Витоша - от Железница и Бистрица до Владая и Мърчаево. Три от тези паркинги ще са готови още през тази година, а останлите - догодина.

Пешеходен достъп и с велосипед

Това ще стане по зелени коридори. Предвижда се всеки от 5-те зелени коридора по витошките реки да се превърне в приятна и минималистична екопътека, по която пеш и с колело гражданите да могат да стигат до планината без да бъдат притеснени от автомобилния трафик.

Развитието на възможностите за спорт: Ски, сноуборд, колоезденето и парапланеризма

Нужно е да има модернизация на абсолютно всички съществуващи лифтове и влекове в ски зоните, емблематични съоръжения като Романския лифт, Спас, Конярника и други. Влек “Заека" е собственост на Министерство младежта и спорта, от което се очаква да предприемат мерки по въвеждането му в експлоатация.

За колоезденето освен нуждата от лифтове, е важно да се изгражда и поддържа добре обозначена мрежа от пътеки, да е ясно кои са тези само за колоездачи, кои са споделени и кои не са за колелета. Витоша и София вече са домакини на престижни международни състезания по планинско колоездене и това трябва да продължи да се развива. Ще се работи активно при проектирането на паркинги и друга общинска инфраструктура да се предвидят удобни места за кацане при парапланеризъм, така че да има и добра връзка с бъдещите лифтове, например Драгалевския.

Други видове спорт, за които се планира развитие, са пантенето, или т.н. ски туринг; снегоходките; ски бягането; катеренето, бягането в планината, маратоните и ултрамаратоните, ориентирането и много други.

С коридора по р. Драгалевска ще се даде възможност на хората да стигнат пеша или с колело от "Орлов мост“ и езерото Ариана до Драгалевци. Коридорът минава през Борисовата градина, Ловния парк, зелените пространства в кв. "Кръстова вада“, премоства Околовръстния път и продължава по течението на реката в кв."Драгалевци“ и достига природния парк.

Изграждане на модерна наблюдателна площадка на Копитото. Инициативата ще се реализира заедно Природен парк “Витоша".

Васил Терзиев посочи, че “Всичко, което правим на Витоша, е подчинено на цялостна логика, за да не е на парче и за да е трайно. Това наричаме ние добро управление - невидимата нишка, която съединява всички елементи на нашата визия. Това може да се постигне най-вече чрез междуинституционално сътрудничество - община, държава, парламент, но и неправителствен сектор, природозащитни организации и граждани. Това е общо усилие и протягаме ръка към всички, които имат отношение, за да се реализира "Визията за Витоша“.