Кампания за чипиране на домашните кучета в кюстендилските села

© Фокус
Архив
Манипулацията по поставянето е безболезнена и не носи никакъв риск за здравето на домашния любимец. Няма никакви странични ефекти и може да се извърши от всеки ветеринарен лекар.
Поставянето на чип на домашните кучета е безплатно. След поставяне на чип и издаване на паспорт собственикът на домашния любимец трябва да регистрира кучето си в Дирекция “Местни данъци и приходи". Първата година след поставяне на чип не се дължи данък, а при извършена кастрация на кучето собственикът му е освободен от плащането на годишния налог. Поставянето на чип е обвързано с издаването на официален документ – международен паспорт.
Задължителното чипиране на домашни кучета в България е въведено на 20 февруари 2017 г. с изменение в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Според новите разпоредби, всеки собственик на куче, навършило 4-месечна възраст, е длъжен да го представи на ветеринарен лекар за поставяне на микрочип и регистрация в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Микрочипът, известен още като инжектируем транспондер, представлява голяма колкото оризово зърно стъклена капсула, която се инжектира подкожно от лявата страна на врата на кучето. Тя съдържа 15-цифров уникален код, срещу който в системата на БАБХ (т.н. система ВетИс) се въвеждат данни на собственик (име, адрес, егн, телефонен номер) и данни на четириногото (име, възраст, пол, цвят, порода, адрес на отглеждане). Системата позволява и въвеждане на ветеринарно-медицински манипулации като операции, ваксинации и др.