Изложбата "Картите на София“ представя съвременни концепции за управление на града, базирани на цифровия двойник на София. Тя представя 60 пана, представящи трафика, застрояването, ветровете в града, данни и модели за предвиждане на различните компоненти на градската среда. Това каза  ръководителят на лабораторията в градска среда на института GATE Калоян Карамитов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".  

Изложбата е организирана от Столична община и включва визуализации и карти от институт GATE, от Общинско предприятие "Софияплан“, от "ГИС-София“, Софийски университет "Св. Климент Охридски“ и други. Тя може да бъде видяна до 20 май на Моста на влюбените до НДК.

Институтът GATE е поканен от Столична община да се включи с изследвания, карти, визуализации и изображения, правени във връзка с изследвания за столицата, поясни Калоян Карамитов.

На изложбата е представен модел за изследване разпространението и завихрянето на ветровете около високи сгради в градска среда. Сред останалите теми, включени в изложбата, са пешеходната достъпност и оценката на кварталите и сградите спрямо няколко критерия, свързани с достъпността до различни обекти. "Някои жилищни сгради се намират по-близо до детски градини, до паркове, до търговски обекти. Те имат по-висок коефициент на достъпност, защото имат на близко, пешеходно разстояние достъп до повече такива градски услуги. Всичко е изчислено в параметри, събрани са актуални данни за тези различни обекти и е направено остойностяване. Пилотното изследване бе направено за район "Лозенец“, след това минахме на ниво град“, сподели Карамитов.

Той разказа и за лабораторията в градска среда в квартал "Лозенец“, където във физическа среда са инсталирани над 100 сензора. "12 от тях мерят качеството на въздуха, 50 – броя на пешеходците, къде минават, на кои кръстовища или алеи, за да знаем къде пешеходният трафик е по-натоварен. Имаме и 60 шумови сензора, с които също изследваме нивото на шума“, обясни ръководителят на лабораторията в градска среда.

Данни за качеството на въздуха към института GATE постъпват и от Столична община и Изпълнителната агенция по околна среда. "Тези данни използваме за създаването на модел за качеството на въздуха на общината. На база на този модел може да предвидим как се разпространяват замърсителите на територията на града и съответно може да предвидим локациите, в които няма измервателни станции, с приближение какво би било очакваното замърсяване“, поясни Калоян Карамитов.

На кръстовището на бул. "Черни връх“ и ул. "Хенри Ибсен“ пък са разположени шест лидарни сензора, комбинирани в станция, проследяваща движението на различни обекти. "Това включва както автомобили и превозни средства, така и пешеходци. Това ни помага да проследяваме как се случва движенето, какви траектории се ползват, дали има натоварване в един или друг момент“, разказа още Карамитов.