Благовещение е – един от най-големите християнски празници. Според Библията на днешния ден Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството - сина Божий Иисус Христос. Празникът се почита и като Ден на майката.

Етнологът Дора Недева припомня, че България Благовещение, или Благовец, се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде "нещо зелено“ - коприва, спанак, лапад. Затова и неслучайно е популярен изразът: "Дойде ли Благовец, хващаме се за зелено“.

"Традиция е също на трапезата да има риба, независимо от Великденския пост. Най-често домакините приготвят рибник. Задължително на масата се слага обредна питка, първото парче, от която се поставя на прага на дома за неговия покровител - домашния дух, и мед, "гарантиращ" блага, спорна и плодородна година. Православният канон разрешава на трапезата да се сложи зехтин, както и да се пие вино“, допълва Дора Недева.

Според народните вярвания на този "благ ден“ се става рано, за да е богата годината, да има здраве и късмет или както се казва: да не те закука кукувица в леглото, за да не си изпуснеш късмета. Освен това днес всеки трябва да излезе от къщи сит и да има парà в джоба - ако ни закука кукувица, да сме сити и с пълни джобове.

"Каквото правим на Благовещение и както премине празникът, такава ще е цялата година – спокойна, или притеснена, весела и празнична, или сърдита и недотам успешна. Затова на този ден човек трябва да е усмихнат и позитивен, деен и добронамерен. Според народа, каквото е времето на Благовец, такова ще е през цялата година – ако е хубаво, годината ще бъде плодородна, но дори и да бъде лошо, хората трябва да мислят и говорят само благи неща. В някои региони пък се вярва, че ако вали на Благовещение, годината ще бъде плодородна, ако пък е студено, ще се родят много краставици. Вярва се, че лястовицата е символ на светлината и затова лястовиче гнездо в къщата носи щастие и не бива да се разваля“, посочва още етнологът.

Ако днес човек си купи нещо ново, ще му върви на нови неща през цялата година. Тъй като Благовещение е и ден на жените-майки, има поверие, че ако млада невеста се помоли на този ден за рожба, желанието ѝ ще се сбъдне.

"В някои региони строго почитат този ден и не се захващат с никаква домакинска, или земеделска работа на полето. Вярва се, че и птиците си почиват, не прелитат, дори не вият гнезда. Ако все пак се види птица, особено щъркел, ще е на късмет. Който съзре за пръв път на Благовец щъркел в полет, ще е щастлив, ако пък някой види най-напред щъркел, който не лети, а лежи, или ходи, "показва му се недобро през годината“. На други места пък вярват, че каквото посееш на Благовец, ще се захване успешно. Засадените цветя в градината стават по-ароматни и по-красиви, зеленчуците – благи и вкусни , а дръвчетата дават повече и по-сладки плодове. На този ден момците не ловят рало, за да не ги застигат болести, жените не ръкоделстват, не шият, за "да не ги дупчат змиите“ през лятото. Счита се, че на Благовещение всички рани зарастват по-леко и бързо и затова най-често на тоя ден се продупчват ушите на малките момиченца и се дамгосват животните“, разказва още Дора Недева.