Едно от най-известните съкровища,  прославило България по света отново е в Пловдив. То е акцент от изложбата “Власт и сила: Късната бронзова епоха по нашите земи" в Регионален археологически музей – Пловдив, съвместно с Национален археологически институт с музей при БАН, предаде репортер на "Фокус".

На специална пресконференция директорът на музея доц. д-р Костадин Кисьов разказа как всъщност е намерено то:

"Случайно от местен жител. Мъжът е оправял лозето си, когато се е натъкнал на големия златен съд. Той не е знаел каква стойност има предмета. Взел го е, хвърлил го е под стълбите в двора си и го е използвал, за да копае. При непринудена разходка проф. Венедиков вижда съда. Въпреки мръсотията по него той разпознава формата на съкровището. Успява да пипне съда и вече е сигурен, че това е той."

По думите на куратора на изложбата Екатерина Илиева съдовете са използвани за течности. При първото си посещение не всички те са били тук, но сега са в пълен комплект. Теглото на съкровището е около 12,5 килограма злато с примеси. Съкровището е открито през 1924 година и то неочаквано колективно.

Тя сподели, че цялата изложба е наредена в контекста на появяването на Вълчитрънското съкровище и включва общо 166 предмета.

Самата изложба започва със средната бронзова епоха и преминава през няколко етапа. Тя може да бъде посетена до 18 ноември 2023 година.