Кампания под надслов "Заедно можем да сме по-отговорни“ тече във Велико Търново и региона. Идеята на гражданско сдружение "Заедно можем всичко“ е ученици да предават старите си учебници, помагала, тетрадки, принтирани листи и други хартиени материали, като всичко изброено вместо да бъде изхвърлено, ще се рециклира, предаде кореспондент на ФОКУС. Акцията стартира на 15 юни и вече има събрани над 400 килограма хартия, а са обиколени само две училища. Първото школо беше Американският колеж "Аркус“. Децата там подкрепиха идеята с голям ентусиазъм. Учениците носят своите стари пособия в училищата, а образователните институции посещава мобилен пункт – бус с кантар, на който се теглят материалите и след това се отнасят за рециклиране.
"Аз мисля, че тази инициатива е много хубава, защото така вместо да се изхвърля супер голямо количество хартия, ние можем да в използваме отново и така не замърсяваме, а дори помагаме на околната среда“, казва деветокласничката Сияна.
"Това ни учи на отговорност и дисциплина, а по този начин даваме пример и на по-малките“, допълва нейната съученичка Миглена.
Това казват и организаторите – кампанията не е просто събиране на хартия, тя е урок по отговорност.
"Идеята ми хрумна след лични наблюдения. Аз като учител в гимназиален и прогимназиален етап виждам нагледно какво огромно количество хартия остава след приключване на учебната година и голяма част от нея, за съжаление, се озовава в смесените контейнери. Та така с моите колеги решихме да направим кампания, в която да съберем този хартиен отпадък от училищата в края на учебната година“, разказва Зорница Миладинова, част от сдружението и двигател на акцията.
Кампанията продължава до 15 юли, а участниците ще получат награди.
На 28 юни сдружението организира и още една инициатива, насочена към младежи от 16 до 30 години. От 16:00 часа в Бизнес център – Велико Търново те ще имат възможност да се срещнат с успели българи, които да им помогнат да се ориентират в кариерното ориентиране.




11:05 / 25.06.2026
230





