Уникална изложба, посветена на обичаите на татари и турци от България, беше представена във Ветово по случай традиционния татарски събор "Тепреш". Експозицията включва постери с експонати, които се съхраняват над век в архивите на Етнографския музей в Будапеща.

"В нашия фонд има много татарски и турски предмети и фотографии. Те са събирани през 1912-1913 г., а фотографиите са правени през 1929 г.", сподели пред посетителите Габриела Парей, куратор в унгарския музей. Тя разказа, че преди две години с колежка ѝ започнали да обработват тези материали и да събират допълнителна информация, тъй като в архивите им липсвали достатъчно данни.

По думите на Габриела Парей, това ги подтикнало да посетят България, за да опознаят отблизо татарската и турската общности. Експедицията им включвала посещения във Ветово, Глоджево и няколко селища около Силистра. "Срещнахме се с местните общности, които помолихме да разкажат за старите обичаи", допълни кураторът, като изрази специална благодарност към жителите на Ветово за сърдечното съдействие.

В експозицията особено внимание привличат 350-те кърпи, които се съхраняват в колекцията на унгарския музей. Те са събирани от унгарския етнограф Дьорфи, който организирал експедиции в Делиормана и Добруджа в началото на XX век.

Посетителите имаха възможност да разгледат постери, показващи разнообразието от кърпи, които са изпълнявали различни роли в бита – като украса, част от облеклото и при различни ритуали. Най-важната им роля обаче била присъствието им в булчинския чеиз. Изложбата представя и разнообразни дантели, плетени на игла, мекик или една кука, пише Русе Медиа. 

Специален акцент в изложбата беше поставен върху символиката на мотивите, с които са украсени кърпите. Както обясниха унгарските етнографи, тези декоративни елементи не са случайни, а носят дълбоко значение и послания. Основните мотиви изразяват пожелания за щастлив брак и благополучен живот.

Изложбата предизвика голям интерес сред местното население, особено сред представителите на татарската общност, които откриха в нея частица от своята история и културно наследство