Бомбоубежищата с отпаднало предназначение не присъстват в кадастъра, те все едно не съществуват. Това е много тъжно, защото това са съоръжения, които са стрували стотици милиони, но те остават безстопанствени. Това е един ресурс на града, който ние не използваме. Това каза Иво Анев – доктор по икономика, преподавател в УНСС, член на Клуб "Смисъл“ и "Екипът на София“, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

Достъпът до тези бомбоубежища е свободен. За популяризирането им Иво Анев работи с Адриана Диканчева и екипа на Фондация "Оптимистас“, които също работят за социализацията на подземни пространства. Един от успешните им проекти е ReBоnkers във Варна. "Фокусирали сме се върху едно конкретно помещение – бомбоубежището в Южния парк. То има осем входа и два вертикални. Един от тях отстои на 20 метра от късноримска гробница, която се управлява от Музея за история на София. Много лесно двата входа могат да се свържат и общината да вложи не много средства. Тези осем входа предполагат, че може да има осем различни функции“, обясни Анев.

Общината също застава зад идеята. Инициаторите търсят подкрепата и на бизнеса.

"Трябва да имаме предвид, че с оглед обстановката, тези бомбоубежища могат отново да влязат в оригиналната си функция. По света има доста добър опит и в двойното използване, тъй като тези съоръжения имат скъпа поддръжка. Когато има възвращаемост от тях, те ще могат да бъдат устойчиво поддържани, а не както сега“, допълни Анев.

Друг ресурс на столицата, който според него не се оползотворява пълноценно, са минералните води. Само изворът на Централна минерална баня ежедневно излива 700 000 литра вода в канализацията, даде пример той. "Всички останали – 10 пъти повече, и то само тези, управлявани от Столична община. Водата се използва все повече и се надявам този процес да продължи. Ние сме прекъснали и балнеологичната култура и разбирането, че София е град с минерални води“, коментира Иво Анев.

Статистиката показва, че печалбата от оползотворяването на минералните води е около 10%, но косвеният ефект върху икономиката е много по-голям, отбеляза той. "Приходите идват от цялата съпътстваща дейност. Трябва да се търси начин да се покаже на хората, че София е място, в което може да отидете на баня, на СПА, да се докоснете до вековни традиции, до модерни процедури за красота, здраве и релаксация. Това ще бъде едно сериозно усилие, но знам, че има специалисти, които са готови да го направят“, заяви Анев.

От Столична община също работят в тази посока. "Надявам се това да бъде устойчиво. Считам, че всички имаме консенсус, че минералните води са един ресурс, който трябва да използваме“, коментира Анев.