Все още има огнища, които са активни, но в голямата си част пожарът при село Викоса могила е овладян. Това каза инж. Петко Ангелов, началник на отдел "Опазване на горските територии" в ЮЗДП пред bTV. 

По негови думи пожарът в община Бобошево, в събота е изпепелил къща и няколко стопански постройки и се насочил към съседното село Сопово. 

Причините за огъня се разследват. По всяка вероятност става въпрос за човешка небрежност.

Хората разказаха, че собственикът на изгорялата къща често е хвърлял пиратки, за да прогони кучетата в района.

В конкретния ден хората предполагат, че пожарът е тръгнал от казан за варене на ракия. В двора са намерени остатъци от стопени бидони.

1200 декара изгоряха около селото. Част от тях са в горски фонд.

"Пожарът в по-голямата си част е локализиран, остава едно активно огнище, което днес ще бъде обработено“, каза инж. Петко Ангелов.

"Метеорологичната обстановка доста често възпрепятства нашите екипи. При силен вятър и силно задимяване те трудно достигат до фронта на пожара. Теренът е изключително стръмен, има и скали. Трудно се гаси там, растителността е много гъста и теренът е непроходим“, обясни Ангелов.