Инж. Асен Карабов, ЮЦДП: Има презапасяване с дърва за огрев в Борино, Доспат и Девин, а недостиг в Смолян и Чепеларе

©
Той уточни, ча за област Смолян за този отоплителен сезон са предвидени 142 000 куб. метра дърва за огрев. Това е общото количество дървесина, което се предоставя от ЮЦДП на корен и количеството дървесина, която се продава добита на склад. "Към момента от това количество са реализирани 126 000 куб. метра, останалото е резерв, тъй като по оперативни данни в по-голямата част от общините процесът на снабдяване с дърва на населението е към края си. Проблем има все още в общините Чепеларе и Смолян, като има единични случаи в другите общини, но общо хората са снабдени с дърва“, допълни инж. Карабов. Той обясни, че за общините Смолян и Чепеларе проблемът е в липса на работна ръка, която да добие дървесината, за да се достави на хората. ЮЦДП няма задължение да добие и да предостави дървата на населението, освен задължението, което беше поето на ниво министър. "Ние до миналата година не сме имали собствени работници, собствена техника, с които да добиваме и по закон предоставяме дърва в гората на корен, които хората си добиват сами. В региона обаче населението застарява и няма тази възможност да отиде и да си добие дърва. Създаде се и една психоза, че ще се предоставят дърва, че ще има студена зима и много хората се насочиха към горските стопанства да чакат тези дърва, които са добити. Там се получи и разнобой“, коментира зам.-директора на ЮЦДП - Смолян.
По отношение на цените, той посочи, че на частните фирми цените са по-високи. Тези на предприятието са до 43 лв. на склад. Като се продадат на хората обаче, те търсят частен транспорт, тъй като ЮЦДП освен в Доспат, няма камиони, с които да возят дървесината и тези камиони за транспорт вземат сума, която е по-голяма от стойността на дървата заради цената на горивата. "Има и спекула заради недостиг на такъв вид транспорт. Частните фирми, които предоставят дърва за тях този разход с транспорта също е голям, а цената на дървата могат да си я определят сами, като никой не може да им влияе освен пазара. В частните фирми обаче тя достига до 140-150 лв. за кубик. Това пак идва заради истерията от презапасяване, очаквана студена зима и затова, че много хора преминават на дърва за огрев за отопление“, категоричен е инж. Карабов.
Той обобщи, че жителите на област Смолян няма да останат хора без дърва, защото процесът не е спрял и продължават да се предоставят дърва. "При всички положения това, че хората, които към момента не са се снабдили трябва да знаят и другите алтернативни източници за дърва и това са общински гори, частни гори, фирмите, които добиват дървесина, особено за хората, които искат да си закупят готови дърва и нямат възможност да си добият“, добави инж. Карабов.
Той подчерта, че ЮЦДП ще предоставя дърва за огрев до края на годината. И още в първите работни дни на януари започват отново да предлагат. По думите на инж. Карабов, търсенето до към месец август е много слабо и почти никакво и хората тръгват да решават този проблем в последните месеци на годината и това създава проблеми на всички. "Тази година още на 6 януари имахме одобрени количества за добив на корен. Стопанствата можеха да предоставят дърва, така че всеки, когато има нужда, а в края на отоплителния сезон също се появява необходимост понякога, да се снабди още тогава“, припомни зам.-директорът на ЮЦДП.
Нели ГЕРГЬОВСКА