Икономическият университет във Варна тържествено отбеляза 105-ата годишнина от основаването си. Празничното честване се състоя на днес (14.05.2025 г.) в аулата. Бяха връчени академичните отличия "Студент на годината", "Докторант на годината", "Успешно реализиран студент на Икономически университет – Варна“ и "Благодетел на Икономически университет – Варна“.

Официалните гости на празника, които поднесоха приветствия, бяха: зам.-областният управител Айрие Ибрямова от името на областния управител на област с административен център Варна проф. д-р Андрияна Андреева; д-р Илин Димитров – секретар на Президента по туризъм, образование и култура; зам.-кметът на Община Варна Павел Попов от името на кмета; протойерей Стойко Стойков от името на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан; председателят на Варненската търговско-индустриална камара Иван Табаков; председателят на НПСС Ангел Стойков, който връчи на ректора проф. Станимиров специален плакет на организацията "Златно кюлче“. Сред гостите бяха също академичното ръководство, ректори на ИУ – Варна в предходни мандати, ръководители на съдебни институции, ректори и представители на висши училища, партньори от бизнеса, директори на училища, преподаватели, служители, студенти. По повод на събитието бяха получени и десетки поздравителни адреси, сред които от президента Румен Радев, министър-председателя Росен Желязков, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, зам.-председателя на Народното събрание проф. Юлиана Матеева.

Гости на тържеството бяха и представители на Випуск’1975, специалност "Икономика на промишлеността“, които празнуваха 50 години от дипломирането си. Сред тях беше и Муравей Радев – министър на финансите от 1997 до 2001 г., народен представител в 37, 38 и 39 Народно събрание.

Водещ на тържеството беше доц. д-р Владимир Досев – зам.-ректор по студентски политики и дигиталзация.

В приветственото си слово ректорът проф. д-р Евгени Станимиров подчерта: "Акцент в днешното ми приветствие са мечтите, но и изборите, и действията, които сбъдват тези мечти. Защото, по думите на Виктор Юго "Нищо не създава така добре бъдещето, както мечтата!“. Нека да започнем с мечтата, която преди близо 130 години се роди в умовете и сърцата на група индустриалци и интелектуалци. Мечта за създаване на търговско училище във Варна. Те направиха необходимото, за да може тяхната мечта да се превърне във факт през 1904 г. По това време в страната има две банкови институции, в които делът на служителите с висше образование е едва 1,5%. Необходими са само 7 години, за да се осъзнае, че съществуването на средно търговско училище е стъпка в правилната посока, но не и достатъчно условие. Така през 1911 г. на дневен ред е надградената мечта – създаване на Висше търговско училище. Изминава десетилетие, в което Варненската търговско-индустриална камара преодолява много насрещни ветрове, но достига до вземане на решение за разкриване на Висше търговско училище. Датата е 14 май 1920 г. Това е пример и потвърждение, че животът никога не е поемал ангажимент пред нас да ни осигури на тепсия сбъдването на нашите мечти. Всичко е борба и танц с институции, хора и ситуации по пътя към целите, които си поставяме! Бих искал да изведа още един акцент. Независимо от разностранните лични и бизнес интереси на участниците в процеса на създаване на училището, все пак градивният елемент е вземал връх. Сериозен отпор за създаване на училището е упражнен от Софийската търговско-индустриална камара, която по това време мисли за създаване на сродно висше училище в София, но така и не го създава. Забележете!

Същата тази Камара през 1923 г. подпомага финансово младото Висше търговско училище във Варна. Това е пример как личните интереси се загърбват заради нещо по-голямо от тях! И още един пример: укрепналото вече Висше търговско училище във Варна оказва сериозна помощ за създаване на Висшето търговско училище в Свищов. В учредителния акт на Свищовското училище присъства подписът на ректора на нашето търговско училище. Тези примери ме подсещат за мисълта на историка и философ Петър Кропоткин: "Конкуренцията е закон на джунглата, кооперирането е закон на цивилизацията!“.

"Днес Икономически университет – Варна е хъб за развитието на предприемаческата екосистема и незаобиколим фактор в обществено-икономическите процеси на града, на региона, на страната, а и извън нея.“ – изтъкна още проф. Станимиров. Той връчи и академичните отличия, които по традиция се присъждат по повод празника на Икономически университет – Варна. Отличието "Студент на годината“ в ОКС "бакалавър“ за 2024 г. получиха двама възпитаници на висшето училище: Виктория Георгиева – специалност "Предприемачество и инвестиционен мениджмънт“, и Александра Петкова – специалност "Счетоводство и финанси“. При професионалните бакалаври признанието е за Теменужка Колева – специалност "Мениджмънт на хотели и ресторанти“, а при магистрите – Силвия Момчева, специалност "Мобилни и уеб технологии“. За докторант на годината бе избрана Михаела Тодорова.

За трети път бяха присъдени академичните отличия "Успешно реализиран студент на Икономически университет – Варна“ в три категории. В "Бизнес администрация“ отличието за 2024 г. е за Петър Киров, който е директор на филиал "Черно море“ в "УниКредит Булбанк“ – Варна. За "Предприемачество“ наградата получи Емануел Тонев – LinkedIn Marketing Specialist в BookMark, д-р Илин Димитров, който е секретар на Президента по туризъм, образование и култура, бе отличен в категория "Политика и държавна администрация“.

За първи път беше връчено почетното отличие "Благодетел на ИУ – Варна“. Негови носители станаха Банка ДСК и "УниКредит Булбанк“. Целта му е да изрази признание към лицата и организациите, които чрез своето съдействие и щедрост са допринесли за благополучието, респективно научното, духовното и материалното развитие на нашето висше училище.

След тържествената церемония се състоя изискан празничен концерт с участието на талантливи възпитаници на ИУ – Варна: Кристиана Атанасова – 3 курс, специалност “Счетоводство и одит", Любка Салимова – 4 курс, специалност "Индустриален бизнес и предприемачество“, Полина Душева – 2 курс, специалност “Информатика и компютърни науки", Петър Петров. Той – 2 курс, специалност “Финанси", Кристина Митова – 2 курс, специалност “Дигитални медии и ПР".