След рекордни дебати общинските съветници на практика дадоха зелена светлина на мащабния проект на "Виртус Инвестмънт“ АД, избрал  територията на  Индустриален парк Равнец. Решението бе взето с 3 гласа "Въздържал се", 2 "Против" и 36 "За", предаде репортер на "Фокус". 

Планираната инвестиция е в размер на 594 млн. лева. На първи етап ще се осигурят до 200 работни места, а според представения 5-годишен план те ще се увеличат до 1000.

С инвестиционното намерение се предвижда на територията да се реализира производствен комплекс, който включва различни бази за производство и асемблиране на елементи за водородната индустрия и база за асемблиране на зарядни станции. Производственият комплекс ще се захранва от зелен водород. Целта е да се обособи въглеродно-неутрална зона.  Ще бъде изграден и център за компетентност (обучение, иновации) с участие на български и чуждестранни университети, като дейностите по проекта да бъдат ангажирани над 150 специалисти и работници.

"На прага сме за втори път да изгоним инвеститор. Това не трябва да се допуска в нашето съвремие. С голям интерес се запознах с проекта, който ще се случи до София. Какво прави в момента българската държава: Българската държава разваля летище Добролсавци, за да прави индустриална зона в нея. Това е София с 1.5 млн. души население, с университети, с работна ръка и цялата си икономическа мощ. Община Бургас прави обратното  - ние разваляме проект за индустриална зона, за да направим летище с карго терминал", каза пред съветниците кметът на Бургас Димитър Николов. Той даде пример от Испания, където с европейски средства е изграден карго терминал и летище, но момента той в стои неизползваем.    

Кметът обясни, че днешното решение се предоставя възможност за всички - така инвеститорът "Виртус Инвестмънт“ ще получи 800 дка, а останалите 2600 дка ще бъдат предназначени за индустриална зона и терминал.  

В самото начало на дебата бе дадена думата на бившия общински съветник и бъдещ депутат Константин Бачийски, който има особено отношение по темата. "Голяма мечта на много от нас през последните 7-8 години беше да вземем този терен от държавата, което след случи през 2017 година и впоследствие да развием там голяма индустриална зона за производство. Идеята, която разработих през 2015 година, беше около летището да се създаде индустриална зона със статут на свободна безмитна зона със собствено карго летище", припомни мащабните планове  Бачийски. "За съжаление обаче от 2017 година насам общината направи действия, които биха сложили кръст на тази идея. Първо – беше отправено предложение пистите да се използват за озеленяване и спорт. Тогава над 3000 души се подписаха само за 2 дни и решихме да ги запазим. Миналата година имахме уникалното, според думите на администрацията, предложение инвеститор да прави зелен водород и да слага фотоволтаици. Тогава обяснявах, че няма как това да се случи, понеже ще наруши летателната способност. Този път дойде инвеститор, който ще открива не 40, а 200 работни места. Този път администрацията се е постарала, взела е предвид  много от нещата, които бях казал, че са неправилни. Отново ще се раздели имотът на 2, хубавото е, че ще запази до голяма степен летателната функционалност и другата част ще бъде за разполагане на зона за зелен водород. Моето лично притеснение е, че на  тази останала площ, вместо да развиваме работни места, има риск да бъдат разположени соларни панели", каза Бачийски.