Фотоизложба провокира столичани да осиновят домашен любимец

©
Общо 60 пана със снимки и докосващи текстове разказват за живота в общинските приюти в Сеславци и Горни Богров, причините кучетата да стигат до там, както и какво може да направи всеки един човек, за да помогне "статистиката“ да се промени. Фотографиите са дело на Денис Бучел, който от години очарова публиката с прецизните и живи кадри, които запечатват важни моменти от живота около нас. Текстът към снимките е написан от Мария Пеева (Мама Нинджа) и екипа на Столичната община.
Целта на "Една подадена ръка. Твоята.“ е да насочи общественото внимание към кучетата от приютите, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа.
През последните седмици темата за отношението към животните стана особено актуална. Огромна е необходимостта от по-активна ангажираност и обединени усилия за постигане на устойчива промяна. Затова организаторите от ОП "Екоравновесие“ към Столичната община и доброволците от Сдружение "Бандата на 1500-те“ целят изложбата "Една подадена ръка. Твоята“ да бъде не само артистичен проект, но и повод за конструктивен диалог по тази значима тема.
Периодът на изложбата, 1-14 април, съвпада със Световния ден на бездомните животни, който се отбелязва на 4 април. Столичната община призовава всички стопани на домашни любимци да изпозлват повода да се уверят, че кучетата им са регистрирани в районната администрация, както и че кастрираните са освободени от "такса куче“ до живот.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 4 април от 10.00 ч. на Моста на влюбените (страната откъм НДК).
Денис Бучел е фотограф с дългогодишен опит. Роден е в Кишинев, Молдова. През годините е бил фоторепортер, преподавал е фотография и е организирал самостоятелни изложби. Негови снимки са публикувани в български и международни издания – в Китай, Молдова, Украйна, Русия, Тайван, Израел, Италия, Испания, САЩ, Тайланд, Полша и др.
С фотография започва да се занимава през 2006 г. - от тогава са и първите му "кучешки“ кадри. Кадри, които продължава да заснема и днес, 20 години по-късно.
Мария Пеева е писател, преводач, съмишленик на "Бандата на 1500-те“ и осиновител на куче от приют. Позната е още като Мама Нинджа по названието на блога ѝ, посветен на деца, четириноги и как минава животът в едно голямо семейство. В социалните мрежи я следват над 140 хил. човека.
Бандата на 1500-те е сдружение с нестопанска цел, учредено през 2018 г. от група доброволци, които осъзнават, че решението на проблемите с безстопанствените животни се корени в промяната на отношението и нагласата на обществото към тях. Един от основните фокуси на организацията е да създаде доброволческа структура в общинските приюти в София, която чрез активна дейност на терен, публичност и споделяне на добри практики да привлече повече граждани към разхождане, социализиране и задомяване на безстопанствените кучета в приютите в Горни Богров и Сеславци. Впоследствие дейността им се разраства в три основни направления: гражданско образование, информирано общество, модерни приюти.
ОП "Екоравновесие“ е общинско предприятие, което регулира популацията на безстопанствените кучета на територията на Столичната община. То стопанисва приютите в с. Горни Богров, кв. Сеславци и кв. Слатина, както и ветеринарната клиника "Връбница“. От началото на 2024 година "Екоравновесие“ със съдействието на Столичната община провежда постоянна осиновителска кампания за намиране на нов дом на настанените за отглеждане в общинските приюти безстопанствени кучета.
Ежегодно се провежда и кампанията "Кастрирай безплатно дворното или домашното си куче“. "Екоравновесие“ извършва и дейности като кастриране, ваксиниране, обезпаразитяване, маркиране на захвърлени на улицата кучета и връщане обратно по местата, от които са заловени, с изключение на доказано агресивни животни, които се настаняват в приют.