Европейската нощ на музеите и галериите в Ямбол: Пътешествие във времето, културни изненади и творчески срещи

©
Началото на емоционалната съботна вечер ще постави Ямболският Безистен. От 16:00 до 20:00 часа малки и големи ще се пренесат в света на Аспаруховите българи със стрелба с лък, историческа фехтовка с меч, въртене на бич. Напътствия ще им дават треньорите от Прабългарска школа за оцеляване "Бага-Тур“. Багатур е и най-високата титла в прабългарската йерархия - означава вътрешен болярин. А треньорите са познати на кинолюбителите от каскадите във филмите "Дамасцена“, "Воевода“, "На педя от земята“ и други. Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да запечатат спомените си с тях в специално отредения за целта кът за снимки до Безистена.
Отново в Културно-информационен център "Безистен“, от 17:00 до 23:00 часа, всички желаещи ще имат възможността да се докоснат напълно безплатно до панагюрското златно съкровище. Специално за нощта на музеите и галериите в Ямбол Исторически музей-Панагюрище представя реплики на всичките девет съда от великолепния златен сервиз, открит край река Мерул. Той датира от края на IV – началото на III в. пр. Хр. и се свързва с царските ритуали на древните траки. Украсата е със сцени от древногръцката митология, като са изобразени редица божества и герои – Хера, Афродита, Херакъл, Артемида, Дионис и други.
На 17 май, когато отбелязваме и Деня на българския спорт, Културно-информационен център "Безистен“ ни напомня, че българските народни хорá също помагат за физическата активност, имат различно благотворно въздействие върху тонуса и общото състояние на човек. Открояват индивидуалността и в същото време ни сближават, дават възможност за приятно прекарване сред други личности със сходна емоционалност и интереси. В 19:30 часа пред най-доброто място за срещи в Ямбол – Безистена, клуб "Ямболско настроение“ към Народно читалище "Тракийска лира-2012“ с ръководител Мая Барбазонова очаква всички любители на фолклора на открит урок по народни танци.
В 20:30 часа на откритата сцена до Безистена ще се качи носителката на златен медал от Балканския шампионат по фолклор и на сребърен медал от Световния шампионат - Димана Мирчева – DIA. Заедно с Професионална
танцова формация "Табиетлии“ и Infernity - Fire Art тя ще ни представи незабравим спектакъл от песни, танци и огън. Неподражаемият музикален стил на DIA изведе песните в класациите за най-слушани хитове в българските радиостанции. Познаваме я с хитове като "Изгори ме“, "Самовила“, "Егея“, "Грехове“, а отскоро и с посвещението за смелите българки "Късно е“. Настроението ще допълнят виртуозите от танцова формация "Табиетлии“, които гребат с пълни шепи от неизчерпаемия извор на българския фолклор и традиции. Infernity – Fire Art ще ни покажат 10-годишния си опит да овладяват и подчиняват огнената стихия.
Музеят на бойната слава също отваря врати безплатно за посетители на 17 май от 17:00 до 23:00 часа с различни забавления за деца и възрастни. Ще имате възможност да се запознаете с автомата, създаден от руския инженер Михаил Калашников. АК-47 е може би най-разпространеното огнестрелно оръжие в света от 1947 г. насам. Той е стандартното пехотно оръжие за 106 държави. Лесен за разглобяване и сглобяване, лесен за ремонт и поддръжка и сами можете да се убедите в това с помощта на специалистите, които ще ви напътстват в Музея на бойната слава.
Посетителите ще могат да проверят точността си чрез хвърляне на учебна граната по цел, както и да разгледат гостуващите експозиции за генерал Михаил Скобелев и опълченеца Стоян Заимов.
В Европейската нощ на музеите и галериите в часовете между 17:00 и 23:00 часа Художествена галерия "Жорж Папазов“ представя "Другият Румен Малчев“, "Брегове“ с творби от пленера "Звук и цвят", юбилейна изложба "Дух и Материя“ - Йордан Трифонов на 70 и представителната експозиция с декоративно-приложни изкуства и скулптура. В обновените зали на галерията е подредена и изложбата "Епопея за Вечния“ по повод 175 години от рождението на Иван Вазов, която представя фотографски етюди на клуб "Художествена фотография“ към Общински детски комплекс Ямбол с ръководител Стефан Каменов. Паралелно с това художникът Иван Стоянов, уредник в Художествена галерия "Жорж Папазов“ ще прави демонстрация на живопис върху темата. Входът е безплатен за всички възрасти.
Регионален исторически музей посреща специално за 17 май изложбата "Леонардо – благородният гений“. Тя е подготвена от Стефано Балди, посланик на Италия у нас през периода 2016-2021 г., със съдействието на Почетното консулство на Италия в град Варна.
Изложбата се състои от 14 пана с изображения и с текстове на италиански и български език. Те представят Леонардо да Винчи не само като гений и знаменит художник, скулптор, архитект, изобретател или инженер, но и като личност, която поставя основите на модерното мислене. Различни проекти на Леонардо, като парашут и гигантски арбалет, са интерпретирани и конструирани в наши дни.
Историческият музей предизвиква посетителите си също да бъдат изобретатели като Леонардо, като изработят сами макет от картон на безмоторен самолет (глайдер), танк или подводница.
В музея представят и съвместната изложба с Държавен архив-Ямбол
"Ямболски истории: италиански щрихи“, която разказва историите на няколко млади и любопитни за света ямболци, които в началото на миналия век напускат родния си град и се отправят към Италия.
Можете да се потопите и в загадъчната атмосфера на стария Ямбол в образ и звук.
В Етнографския комплекс в квартал "Каргон“ по повод Европейската нощ на музеите и галериите гостува Исторически музей – Димитровград с изложбата "Каква невеста си била ти, мамо!“. Експозицията проследява тенденциите в развитието на булчинското облекло през ХХ век от различните региони в страната. Заглавието й е вдъхновено от стихотворението на Павел Матев "Писмо до мама", по чийто текст Емил Димитров изпълнява легендарната си песен.
В комплекса посрещат своите гости също с постоянната експозиция "От традицията към модерното“, която представя ямболския бит в края на 19 и началото на 20 век, с оригинални експонати от местното грънчарско, медникарско и златарско производство, както и промените, които настъпват с навлизането на европейските модни тенденции.
В Етнографския комплекс гостуват "Вила Меден“ и пчелна ферма "Аврамови“, а жива картина на пролетта в Странджа ще ни представи с танци и музика фолклорна школа "Огин“ с ръководител Деян Цветков.