Държавата ще осигури средства за укрепването на свлачището от хълма Трапезица, което затвори частично пътя Велико Търново – Арбанаси. Уверение за това е получил областният управител Валентин Михайлов след разговор със служебния министър на културата Найден Тодоров.

"Министър Тодоров ми обясни, че преписката, която изпратихме от Областна администрация - Велико Търново се разглежда от Министерството на културата, Министерството на регионалното развитие и благоустройство и Министерството на транспорта. След като бъдат съгласувани действията на трите ведомства, ще бъде внесено предложение в Министерски съвет за отпускане на средства за решаване на проблема. Казусът ще се обсъжда и гласува на заседание на Министерски съвет в края на месеца“, съобщи Валентин Михайлов.

ФОКУС припомня, че още в началото на март областният управител настоя пред служебния министър на културата за предприемане на спешни мерки относно срутването на камъни от Архитектурно-музеен резерват "Трапезица“. След броени дни последва и втори сигнал до Министерството на културата. Изпратено бе и писмо до уведомена и Агенция "Пътна инфраструктура“.Това се наложи заради свлачището, което засегна квартал "Асенов“ и блокира движението по част от пътя над улица "Цар Иван Асен“ в маршрута Велико Търново – Арбанаси – Горна Оряховица.

"Според действащото законодателство и определените правомощия, Архитектурно-музеен резерват "Трапезица“ е обект с национално значение, който попада под надзора на Министерството на културата“, се посочва в писмото на областния управител. С оглед на това и вземайки предвид сериозността на проблема, свлачището поражда притеснения сред обществото и създава рискове за безопасността на преминаващите в района“, поясни Валентин Михайлов.

В тази връзка на 18 март, областният управител отправи и повторно запитване до Министерството на културата относно инцидента. Междувременно той изпрати писмо и до Агенция "Пътна инфраструктура“. Валентин Михайлов изрично настоя да бъде информиран за предприетите или предстоящи действия от Министерството на културата и АПИ, свързани с безопасността на хълма Трапезица и с превенцията на бъдещи инциденти. От АПИ отговориха, че през предходни години са предприемани мерки за обезопасяване на скалния откос, като е изработен и проект за целта.

"По неизяснени причини, той не е реализиран, но към момента не е актуален и отговарящ на нормативните изисквания. Към момента Дирекция Европейски проекти за регионално развитие към АПИ подготвя процедура за изпълнение на трайни възстановителни и укрепителни дейности по републикански път Горна Оряховица - Велико Търново с цел трайно укрепване на участъците от неблагоприятни геодинамични процеси и явления“, се казва в писмото на АПИ от 13 март. От Агенцията допълват, че заради опасност от падащи земни и скални маси, участъкът регулярно се обхожда от служители на ОПУ - Велико Търново и след установяване на наличие на земни маси и дървесна растителност, се почистват от пътно поддържащата фирма.