Община Дупница и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните организираха информационна кампания по повод Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици, който се отбелязва на 26 юни, съобщиха за ФОКУС от Общината.
В рамките на инициативата служители на общинската администрация, социални работници и ученици раздаваха информационни брошури на младите хора в централната градска част.
На тийнейджърите бяха разяснени рисковете, свързани с употребата на наркотични вещества, както и възможностите за превенция и подкрепа, на които могат да разчитат на територията на община Дупница. Основната цел на кампанията е да се повиши информираността и да се насърчи превенцията като ключова инвестиция в здравето и благосъстоянието на младежите и обществото.
26 юни е обявен за Международен ден за борба със злоупотребата и с нелегалния трафик на наркотици от Общото събрание на ООН през 1987 г. Денят е повод за изразяване на активна позиция срещу разпространението на наркоманията.
По данни на международните организации, незаконните наркотици имат тежко въздействие върху здравето, мира и сигурността, като всяка година причиняват смъртта на около 200 000 души по света. Употребата им е свързана с разпространението на тежки заболявания като ХИВ, хепатит и туберкулоза, а трафикът подхранва сивата икономика, прането на пари и организираната престъпност в световен мащаб.




15:22 / 26.06.2026
250





