180 операции от катаракта са извършени в Отделението по очни болести на МБАЛ "Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица само през миналата година. Това съобщава за ФОКУС началникът на структурата д-р Илияна Донева, като уточнява, че пациентите им са не само от железничарския град, но и от областта, и от съседни региони като Габрово, Севлиево и Бяла.
"В момента подготвям пациент за операция, която ще извършим през март. Той е оперирал лявото око в София, но тъй като е с намалено зрение след ковид и на дясното, е избрал да го оперира в нашата болница“, уточнява д-р Донева след преглед на 88-годишния мъж от Долна Оряховица.
Модерният В-ехограф, който отделението получи като дарение от Лайънс клуб "Ряховец“, е изключително полезен при доуточняване на диагнози.
"Имахме пациент, на когото чрез апарата установихме бързо отлепяне на ретината и бе насочен за операция в София, при друга пациентка открихме кръвоизлив и веднага ѝ бе назначено лечение“, дава пример д-р Донева.
Тя допълва, че В-ехографът може да се използва за всяко едно очно заболяване - при тумори, при чужди тела в окото, при възпаление на задната стена на окото, което много трудно се установява с други апарати.
В отделението са лекувани още и пациенти с глаукома и съдови заболявания, с възпалителни заболявания на окото.



14:45 / 20.02.2026
1747




