Бургас ще отбележи Тодоровден с празнични кушии

©
В надскачанията ще вземат участие едни от най-добрите коне и ездачи на конния клуб - ККС "Кан Крум“, за да придадат нов смисъл и символика на древния ритуал, честван в знак на уважение и за здравето на хора и коне и дълбоката връзка помежду им. Да вземат участие в празничната програма са поканени над педнадесет състезатели, от различни възрастови групи, които ще яздят над двадесет сътезателни коне.
Тодоровден, известен още като Конският Великден, е плаващ празник, който се провежда в първата събота след Сирни Заговезни и е посветен на Свети Тодор - Теодор - покровител на конете, коневъдите и ездачите. Според древните вярвания, на този ден Свети Тодор, яхнал бял кон, се явява пред Господ, за да измоли лято и плодородие за хора и животни. След Сирни Заговезни и Тодоровден официално зимата си отива и настъпва период на пробуждане на природата, време на разцвет и благополучие.В съзнанието на предците ни този сезон бележи началото на селско-стопанските дейности, които са им гарантирали препитание и добър поминък.
Във фолклорната традиция по изгрев слънце мъжете подготвят конете си за празника и ги водят на водопой, жените замесват и изпичат хляб,сваряват жито и къпят децата за здраве. Чак след измиването започва същинският празник - възслава на силата на конете и ездачите и връзката помежду им.
Не по малко важен е Тодоровден по отношение на воинските традиции в България - тогава се извършвал пролетният преглед на войската. В този ден боилите са проверявали състоянието на бойци, оръжие и коне. Резултатите от прегледа са давали възможност да се установи боеспособноста на войската и възможността и да брани държавата.
Турнирът, организиран в чест на Свети Тодор от ККС "Кан Крум“- Бургас със съдействието на Община Бургас, ще даде възможност на неизкушените от конния спорт гости и посетители на събитието да съпреживеят вариант на един традиционен празник в прекрасна среда. Надскачанията ще се проведат в една от най-привлекателните и живописни части на морската градина в Бургас,която се намира в непосредствена близост до северния плаж на града, на територията на конна база Кан Крум. Тук често се провеждат състезания по конна езда, а за жителите и гостите на Бургас се предлагат уроци и демонстрации на конни практики, признати като един от най-здравословните и многофункционални спортове.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
РИОСВ - Варна за пеликана Стойчо: Няма рани, травми и фрактури
22:46 / 23.04.2025
Приключи най-мащабният проект в пристанище Бургас за последните 2...
21:24 / 23.04.2025
Митов: Задържан е шофьорът, блъснал с висока скорост 15-годишно м...
21:15 / 23.04.2025
Лекар е бил пребит в Гоце Делчев! От Синдикат "Защита" изригнаха:...
20:12 / 23.04.2025
Терзиев за снимките на Панайотова с инвеститора на небостъргача н...
19:04 / 23.04.2025
Местните управници на 51 старозагорски села ще участват в дискуси...
19:00 / 23.04.2025
Актуални теми