Бургас отбелязва 125-та годишнина от основаването на Тракийското движение в България с документална изложба

© Радио "Фокус" - Бургас
Сред официалните гости бяха Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България, кметът на Бургас Димитър Николов, Божан Божанов, зам. областен управител на област Бургас, Стефан Колев, председател на Тракийско дружество "Странджа“, Гено Пухов, зам.-председател на върховния комитет към Съюза на тракийските дружества в България, проф. Светлозар Елдъров и д-р Ваня Стоянова от Тракийския научен институт.
Експозицията, която ще бъде разположена на пл. "Тройката“ в Бургас, за да бъде достояние до всички жители и гости на града, съчетава снимков и документален материал, който разказва 125-годшната история на организираното тракийско движение – от създаването на Тракийско дружество "Странджа“, на Съюза на тракийските дружества в България до ден днешен. В нея са представени най-видните фигури в тракийското движение, чиито имена още отекват в народната памет.
"Всички дейности, които проведохме в страната през тази година, бяха посветени на тази знаменита годишнина. Искам да споделя, че смисълът на всичко, което прави Съюзът на българските дружества в България, е да търси консолидация и обединение на нашето общество. Имаме приоритетни цели и ценности в името на героите, на хилядите загинали за свободата на България – на Тракия, Македония и на всички съставни части на страната, в името на тези, които са отдали живота си на една изключителна кауза. Те са имали силата да ни завещаят тя да бъде:
"Не забравяйте, но не отмъщавайте“. Смисълът на всичко, което правим, е да насочим сигнали към младото поколение да знае какво е България и с колко жертви и борби се е стигнало до това да имаме суверенна държава. Искам да изразя увереност, че това, което ни разделя, ще е на заден план и все повече като народ ще се обединяваме около общи цели и задачи“, заяви председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов.
По време на церемонията той връчи почетен плакет за принос "125 години Тракийско движение“ на кмета на града Димитър Николов.
"За мен е чест и привилегия да бъда на това събитие. Благодаря на г-н Премянов за всички усилия през последните години за възвръщане паметта и доброто отношение към всички тракийци. Благодаря и на бургаското дружество "Странджа“ за това, че следва традициите и увлича хората със знание, за да помнят какво се е случило по нашите земи. Няма бургаска фамилия, в чиято история да липсват хора, свързани с процесите на преселение по време на войните. Бургас е съставен основно от бежанци от Егейска и Македонска Тракия, затова ние сме призвани винаги да помним. А тази изложба е знак за това, че именно вие сте пазителите на паметта“, заяви кметът.
Мария ПОПЧЕВА
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
След проливния дъжд: Селата Кобиляк и Лехчево отново са под вода
20:53 / 06.05.2025
Авария остави курортни местности край Варна без вода
18:18 / 06.05.2025
В УМБАЛ Бургас спасиха дете, загубило съзнание след опасна игра
18:11 / 06.05.2025
Ръст на острите респираторни заболявания във Варна и областта и 2...
18:10 / 06.05.2025
150 порции войнишка боб чорба раздадоха в Кюстендил
17:19 / 06.05.2025
За 168-ми път църквата "Св. вмчк Георги Победоносец" в Смолян чес...
17:15 / 06.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21475) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19746) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12193) | 23% | ![]() |