Близо 4000 изпълнители от България ще събере фолклорния конкурс на Роженския събор

©
Най-многобройни са групите кукери от Народно читалище "Васил Левски-1931“ от с. Победа, община Тунджа, област Ямбол и Народно читалище "Просвета“ от карловското село Соколица и състава от 50 изпълнители на "Големите гайди“ към Архиерейско наместничество гр. Асеновград.
В конкурса ще се включат фолклорни групи на бесарабски българи от Украйна – от Болград и село Криничне, Одеска област, както и индивидуални изпълнители на български фолклор от Великобритания.
Част от фолклорната палитра на Рожен ще е и конкурсът за автентична мъжка, женска и детска носия и атрактивното и представяне, който ще се проведе на 15 юли. В него може да се включи всеки желаещ, като записването за участие може да се направи и на място.
Магическо и вдъхновяващо ще е и Голямото роженско хоро, което ще се извива точно по обяд пред всички сцени в трите дни на събора.
На 14 юли вечерта ще е гала спектакълът "България гостува на Родопите" с участието на Атанас Янчовичин и МФГ " Бански старчета", Ваня Вълкова, Гергана Димитрова, Денислав Кехайов, Жечка Сланинкова, Илия Луков, Нели Андреева, Нелина, Петя Панева, Сорина Богомилова и Христо Косашки.
В съботната родопска вечер над планината ще екнат изпълненията на космическата Валя Балканска и гайдарят Петър Янев, ансамбъл "Родопа“, знаменитите "100 Каба гайди" и "101 Каба гайди", ФГ "Каба кабадайлии“. В спектакъла "Звезден Рожен" ще се включат родопските изпълнители Димитър Керемедчиев, Тинчо Севдалинов, Златина Узунова, Юлия Кичукова, Кристина Енгерова, Даниела Димитрова, Светла Дукатева, "Родопски извор“ – Севда Симеонова и Атанас Тодоров, Златко Кафеджиев, Филип Симидов и Фидан Меров.
"Рожен“ 2023, по традиция, ще съчетае етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти.
Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото на Роженския събор, превърнал се в символ на силната вяра в корените, традициите и духа на българската нация и 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.
От 14 до 16 юли на роженските поляни ще има изложение на занаяти, исторически и етно възстановки, а мобилната музейната експозиция "Духът на Родопите“ ще покаже местните традиции, бит и обичаи. В специализирани изложения посетителите на събора ще видят местни породи и различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата. В програмата на събитието са включени конни атракции, кулинарни демонстрации, изпълнения на нестинари, народни веселби и хоротеки. Различни забавления и занимания за малките посетители на събитието ще предложи Детската творителница.
Ден преди началото на събора, на 13 юли, на Роженските поляни ще бъде открит монумента на българското знаме – 111-метровия пилон "Рожен“ , на който ще се извиси националния флаг. Официалната церемония ще е грандиозен спектакъл с 1000 участника, шоу-заря и ще бъде последван от концерт на примата на българската музика Лили Иванова.
Роженският събор бе възстановен и обновен през 2015 г. от Фондация "Наследство в бъдещето“, и оттогава се организира от Сдружение "Рожен – Наследство в бъдещето“ в партньорство с Община Смолян.