Библиотеката в Смолян награди победителите в конкурса за фенфикшън

© РБ "Николай Вранчев"
Новата библиотечна инициатива даде възможност на творчески личности от област Смолян да изразят своите идеи и въображение при създаване на нови светове и алтернативни реалности. За наша радост, това библиотечно предизвикателство по идея на отдел "Читалня" бе прието много добре и в него се включиха 11 авторски творби на участници от градовете Смолян, Мадан, Рудозем, Чепеларе и с. Върбина.
Фенфикшънът е ново литературно явление, при което почитател на дадена книга създава своя версия на оригинално литературно произведение. Той стъпва върху героите и сюжета давайки им различна посока на развитие, но задължително посочва коя е творбата и нейния автор.
"Участниците в конкурса показаха въображение и висока читателска култура, но най добрите три творби грабнаха журито и ги впечатлиха със своите идеи, креативност и емоция." – каза Гергана Янева от отдел "Читалня" при откриване на събитието по награждаването. Тя изказа специална благодарност към журито в състав: Георги Тошев – журналист и писател и Мария Маргаритова - филолог и уредник в къща–музей "Ласо Наги" – Смолян, които с желание и голям интерес са чели и оценявали фенфикшъните.
Победителите получиха поздравления и бяха наградени от директора на библиотеката, Милка Матева, която не скри задоволството си от интереса към новия конкурс и благодари на участниците. Всички те получиха и грамоти за участие. От своя страна зав. отдел "Читалня", Ирена Пушкаревич зарадва присъстващите с новината, че се обмисля конкурсът за фенфикшън да има следващо издание през 2026 г.
Първо място в надпреварата бе присъдено на деветокласника Илия Исаев за фенфикшъна му по романа "Рана" на Захари Карабашлиев. На второ място бе класирана творбата на Моника Джанаварова по романа "Мадам Бовари" на Гюстав Флобер. Трета награда получи Василена Мелемова за фенфикшън към "Изворът на Белоногата" на Петко Славейков.
Събитието завърши със споделяне на част от участниците на новите версии на любимите произведения, в които са се осмелили да изменят сюжетната линия, допишат края им или вкарат нови персонажи. Всички те показаха притеснението си, но и вълнението да пишат фенфикшъни.
Конкурсът "Алтернативната реалност: Какво би се случило, ако любимият ти герой избере съвсем различен път?“ е част от дейностите по проект #СмолянЧете, който се реализира от Регионална библиотека "Н. Вранчев" с финансовата подкрепа на Министерство на културата по програма "Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки".