С едноминутно мълчание и встъпване в длъжност на нов кмет започна редовното заседание на Общинския съвет в Кюстендил, предаде ФОКУС. По предложение на председателя на местния парламент Димитър Велинов съветниците почетоха паметта на двете загинали деца от футболния клуб "Славия“, както и на всички жертви на катастрофи по пътищата в страната. Председателят апелира към шофьорите за повече предпазливост, след което клетва положи новоизбраният кмет на село Вратца Борислав Илиев.

В последвалата сесия от питания кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов съобщи ключова новина за транспорта до столицата. В рамките на следващите два месеца автобусите по линията Кюстендил – София, възложени от местната община, вече ще тръгват от Централна гара в София и само ще спират в "Овча купел“. По думите му с това се преодолява дългогодишна несправедливост, тъй като до момента тези курсове имаха достъп единствено до автогарата в "Овча купел“.

По отношение на образователната инфраструктура стана ясно, че ремонтът на Езиковата гимназия е завършен на около 90%, но в момента е спрян заради забавено държавно финансиране. Общината очаква средствата за ремонт на покрива, като дейностите ще продължат поне още една година. Кметът допълни, че решението за отварянето на училищните дворове през лятото е в правомощията на директорите, но изрази мнение, че децата трябва да имат свободен достъп за игра в тях.

Сериозно внимание беше обърнато и на спортната инфраструктура в града. Проектът за нова многофункционална спортна зала е напълно готов, но към момента няма осигурено финансиране, тъй като в Териториалния план за справедлив преход не са предвидени средства за спорт. Общината продължава да търси фондове, като междувременно е заложила средства за климатизация и евентуално засенчване на съществуващата спортна зала.

По време на заседанието общинският съветник Тодорка Скопикина изнесе данни от Общото събрание на МБАЛ – Кюстендил, според които минималното възнаграждение за лекарите в болницата е 1100 евро, а за медицинските сестри – 766 евро.

Сред останалите дискутирани теми бяха дейността на Общинския приют за кучета, състоянието на водата при паметника на Ильо Войвода, която се оказа неподходяща за пиене, както и необходимостта от спешно обезопасяване на бившия Техникум по дървообработване и почистване на двора на бившето ССТ. Кметът пое ангажимент за предприемане на нужните предписания и обследвания, след което съветниците преминаха към гласуване на точките от дневния ред.