Анкета за ХИВ/СПИН направиха здравни специалисти във Велико Търново: Половината от хората не знаят къде могат да се изследват за вируса
©
“По-голямата част от анкетираните лица имат базови познания относно ХИВ и СПИН – кой е причинителят; как се/не се предава инфекцията и има ли лечение. Обезпокоителен е фактът, че близо половината от тях не знаят къде може да се консултират и изследват за ХИВ, въпреки ежегодните кампании и популяризирането на Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН. Повишаването на информираността на населението относно СПИН е от изключително важно значение за формиране на сексуална култура, вкл. и за преодоляване на стигмата към хората, живеещи с ХИВ и СПИН", категорични са от РЗИ - Велико Търново.
По-голямата част от запитаните знаят (66 души – 86,8%), че ХИВ не може да се предаде чрез кашлица и хрема, а девет души (11,8%) смятат, че това е възможно. Жените (40) са по-информирани от мъжете (26 бр.) относно начините на предаване на болестта.
Акцията бе под надслов "Предай нататък - знанието, не вируса". В рамките ѝ жителите на Горна Оряховица получиха презервативи, здравно-образователни материали и панделки в знак на съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН. Проявите са организирани от Регионална здравна инспекция – Велико Търново, в партньорство с Младежки дом - Горна Оряховица и Професионална хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий“ гр. Велико Търново.