Американският център в регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна стана на 20 години
©
Изложбата представя архивни документи, както и фотографии, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. По данни на посолството в нея ежегодно се включват около 4 000 възпитаници на различни български университети или общо 120 000 студенти през годините от създаването й.
Павел Попов отбеляза, че през изминалите десетилетия е изминат дълъг път в отношенията между България и САЩ. В началото на 21 в. възможността да се докоснеш до Америка беше изключително преживяване, което се случваше на много малко хора и имаше формиращо влияние. Сега вратите са толкова широко отворени и двете държави са толкова близки, че влиянието между нашите култури е вече взаимно, а не едностранно. За нас е особено важно да държим тези врати отворени и да не гледаме на САЩ като на екзотично място, където попадат малцина, каза още Попов.
Специално място в изложбата е посветено на Хенри Шумейкър - пълномощен министър на САЩ в България в периода 1930-1934 г. и голям почитател на българската култура и фолклор. Именно неговото име носи Американският център във Варна. Той е открит през 2004 г. с подкрепата на Посолството на САЩ.
Центърът е средище за хората, които имат интерес към американската история и култура. В него се провеждат срещи, конференции, уъркшопи и изпити. През изминалите 20 години са реализирани редица проекти, последният от които е насочен към кариерното ориентиране на лидерите на бъдещето от поколение “Z". В него са включени не само млади хора от Варна, но и от по-малки общини като Бяла, Суворово, Вълчи дол и Долни чифлик. Работи се още с бежанци и лица от малцинствените групи, отбеляза директорът на библиотеката Радка Калчева.
Американският център е създаден, за да насърчава връзките между България и САЩ, да обединява хората и да бъде мост между нашите култури, отбеляза Ерик Брасил. По думите му пространството дава добра възможност младите хора не само развиват знанията си по английски език, но да добият умения в областта на финансовата и дигиталната грамотност, критично мислене, STEАM обучение и други важни за бъдещото им развитие умения.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Иван Василев инспектира ремонта в Първа АГ болница "Света София" ...
23:08 / 21.01.2025
Шеф на НСО катастрофира в столицата
22:14 / 21.01.2025
Утре започва ремонтът на ул. "Преслав" в Ямбол
22:08 / 21.01.2025
Жена обра мъж пред болница в Пловдив
22:56 / 21.01.2025
Рядка гледка! Малка видра си играе на снега край река благоевград...
19:42 / 21.01.2025
И Варна обяви грипна епидемия
19:17 / 21.01.2025
Актуални теми