На 19 юни Разлог ще посрещне официално своя герой – алпиниста Георги Колевичин, който покори най-високия връх на планетата Еверест и развя знамената на България и Разлог на покрива на света, предаде ФОКУС.
След впечатляващото си изкачване на един от най-трудните осемхилядници, а само седмица по-късно и на Еверест, младият разложанин се превърна в символ на воля, смелост и упоритост. Със своите успехи той прослави не само България, но и родния си град далеч извън пределите на страната.
Роден в Разлог, Георги Колевичин остава силно свързан със своя роден край. Въпреки високите върхове, които покорява, той неизменно изразява признателност към дома, семейството и хората от Разлог. Именно това отношение към родното място, съчетано със спортните му постижения, го превръща в пример за подражание сред младите хора.
Неговите качества, сред които постоянство, търпение, смирение пред природата, скромност и любов към родния град, вдъхновяват мнозина и утвърждават образа му на достоен посланик на Разлог по света.
В знак на признание за изключителните му успехи и за приноса му към популяризирането на общината, кметът на Разлог Красимир Герчев е внесъл предложение в Общински съвет – Разлог за удостояването на Георги Колевичин със званието "Почетен гражданин на Разлог“.
Ако предложението бъде одобрено, това ще бъде първият случай, в който толкова млад човек е номиниран за високото отличие. Признанието идва като заслужена оценка за алпинист, който не само покорява най-високите върхове на света, но и носи името на Разлог навсякъде със себе си.
Със своите постижения Георги Колевичин се утвърди като един от най-разпознаваемите посланици на Разлог и пример за родолюбие, спортен дух и стремеж към върховете.



13:20 / 09.06.2026
251


