Петър Петров, районен прокурор на гр. Пловдив, ст. комисар Станимир Калоферов, директор на ОД на МВР – Пловдив, Димитър Костов, прокурор в Районна прокуратура – Пловдив, и комисар Георги Боюклиев, началник на отдел "Икономическа полиция“ към ОД на МВР – Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Направленията са били издавани през периода 2023-2024 година. Пациентите отивали при личните си лекари, за да получат направление за изследване, необходимо за прием в училище или работа в хранителната индустрия. Медицинските лица им казвали да оставят здравните си книжки, а те щели да се погрижат документите да бъдат изготвени, без реално извършени прегледи. Тези книжки с няколко куриери са били превозвани от лекарските кабинети до медицинския център, където служителите в лабораторията били обучени да оформят всичко необходимо, за да се води "изследваното" лице здраво.
Разследването е започнало, след като в Икономическа полиция е постъпил сигнал, че общопрактикуващ лекар издава направления за микробиология, които се отчитат в Асеновград. Установени са няколко лекари от Пловдив и областта, които ги пращат в МЦ в Асеновград.
Вчера са претърсени 8 жилища, лекарски кабинети, лаборатория и едно превозно средство, иззети са множество доказателства. Като обвиняеми за документната измама са привлечени 7 лекари. Единият от тях е собственикът на лабораторията - З.Д. на 59 г. Останалите са били съучастници, на възраст от 39 до 67 години. Предстои да бъде преценена индивидуалната отговорност на всеки от задържаните, за да внесе искане за принудителна мярка за неоклонение. След анализ на данните и извършване на експертизи ще се преценява дали да се привлекат като обвиняеми още лекари.
Издаваните направления са с ниска стойност, но броят им е над 1800, което означава, че вредата е над 18 000 лв. Част от лицата, които са отивали при личния лекар, са оставяли различни суми за "транспортни разходи". Тепърва ще се установяват сумите, както и предстоят разпити на стотици лица.
Само едно лице от задържаните е подсъдими по друго разследване на Районната прокуратура. Настоящото досъдебно производство е образувано след постъпил анализ от РЗОК и е установено, че има сходство и повтаряемост в дейността на това конкретно лице. Някои материали от предходното производство са присъединени към настоящото. Първоначално е започнато да се работи от неговата дейност.
Както Plovdiv24.bg първи съобщи още вчера, става въпрос за д-р Велислав Николов.
Собственикът на лабораторията е задържан, а служителите съдействат за изясняване на фактическата обстановка.
Наказанието за документна измама съгласно НК е от 2 до 8 години.
Седем лекари от Пловдив и Асеновград са задържани за документна измама с направления за медицински изследвания, за което са получавани средства от Здравната каса. Това съобщиха на съвместен брифинг