6 акта за нерегламентирано отглеждане на кучета са съставили общински полицаи от Горна Оряховица. В града се проведе контролна акция по отглеждането на кучета и спазването на общинската Наредба, регламентираща правилата. Дейностите бяха съсредоточени в квартал "Калтинец“, предаде кореспондент на ФОКУС.
Проверките извършваха четирима служители на Общинската служба "Контрол, охрана и превенция“ и двама служители на общинския приют за временно настаняване на безстопанствени животни.
"Бяха съставени 4 акта и издадени 2 констативни протокола с предписания, а 6 кучета бяха откарани в Общинския приют за безстопанствени животни. Въз основа на актовете за установяване на административно нарушение ще бъдат наложени глоби. Предвидените по наредба санкции са от 100 до 2000 лева. Кучетата, които бяха прибрани днес, живеят по улиците в "Калтинец“ и получават храна от хора в квартала. Никой обаче не е поел отговорност да ги отглежда добросъвестно, съобразно законите и местната подзаконова уредба. При появата на екипите обаче живущи са започнали да прибират кучетата по къщи и дворове, за да ги скрият. Ето защо се наложи проверката да бъде повторена и в късните следобедни часове", поясни кметът Николай Рашков.
В приюта, заловените кучета ще бъдат кастрирани, за да се преустанови възможността да се размножават. Ще бъдат ваксинирани и обезпаразитени, за да не разнасят болести. Освен това ще бъдат регистрирани и чипирани, за да подлежат на контрол.
"Порочната практика домашни любимци или нежеланите им потомства да бъдат изхвърляни на произвола, увеличава популацията от бездомни кучета. Целта ни е да пресечем това явление. Приютът, който изградихме и заработи миналия август, е важна част от стъпките за справяне с проблема, но не единствена. Знаете, че този проблем е бил неглижиран от местната власт години наред и беше придобил ужасяващи размери“, припомня кметът.
Съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност собствениците на кучета трябва да ги регистрират в тримесечен срок от датата на придобиването им. Регистрацията се извършва в служба "Местни данъци и такси“ на Общината, където се попълва декларация. Годишната такса "куче“ е 12 лева за собствениците с постоянен адрес в града и 6 лв. за притежателите на кучета, които са жители на населените места в общината. Законово освободени от такса са собствениците на доброволно кастрирани кучета.




08:15 / 26.06.2026
296




