13 души се включиха в акцията "В кръвта ти е да спасяваш животи“ във Велико Търново. Това споделиха за "Фокус“ организаторите от Ротаракт клуб – Велико Търново. Четирима бяха върнати, защото не отговаряха на условията.  За поредна година младите хора, заедно с Отделението по трансфузионна хематология при МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ обособиха мобилен пункт, в който всеки можеше да даде частица от себе си, за да помогне на човек в нужда.

"Кръводаряването е хуманен жест, при който ползите са не само за бенефициентите, а и за дарителите, които получават безплатно изследване на кръвта. Дарената кръв се изследва за Хепатит В и С, Спин и Сифилис. По желание на кръводарителите, те могат да получат резултатите от проведеното изследване на кръвта. Редовното кръводаряване води до намаляване риска от инфаркти и рак, а също и до подобряване на психическото благосъстояние. На всеки дарител му се полагат два дни отпуск, както и подкрепяща закуска“, напомнят младежите от клуба.

Те благодариха на всички, които подкрепиха кампанията "В кръвта ти е да спасяваш животи". Допълват и, че всеки който е имал желание да дари кръв, но не е могъл да се включи в кампанията, може да го направи в отделението по "Трансфузионна хематология" в областната болница, всеки делничен ден от 8:00 до 13:00 часа.

"Благодарности и към д-р Даниел Илиев – директор на МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов", д-р Сибила Маринова – началник на отделение на "Анестезиология и интензивно лечение" при МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов", д-р Николен Стойнев – началник на Хирургично отделение при МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов", които записаха кратки видеоклипове, в които разясниха защо е важно да се кръводарява, както и какви са ползите от редовното даряване на кръв. Специални благодарности и към Мол Велико Търново за оказаното съдействие при реализацията на кампанията“, посочва още ротарианците.