Варна отново ще е домакин на конкурса за хумористична поезия и проза "Очи към себе си". Той ще се проведе навръх Празника на шегата - 1-ви април, от 19 часа (събота) в галерия "Арт Маркони", Варна, ул."Охрид" 22.

Осемнадесетото издание на жизнерадостния конкурс за хумористична поезия и проза отново провокира чувството ни за хумор. В съботната вечер ще прозвучат наградените произведения в двете категории – от първо до трето място, плюс поощрителните отличия.

За трети път ще бъде връчено специална награда в категория "Проза", на името на обичаният от всички сладкодумен разказвач - Васил Стефанов/Слона, няколкократен носител на първи награди в конкурса. Наградата – неговата последна книга – романът "Опасен Ретур", е предоставен от приятелката му Красная Василева, както и комплект от негови книгите с разкази, предоставен от издателство "Унискорп", обясниха инициаторите.

Желанието да погледнат на себе си и света около нас, с чувство за хумор, проявиха автори от цялата страна. 110 произведения в двете категории, проза и поезия, финишираха до определения по регламент ден 26 март 2023 г. Благодаря на всички участници, за това че намерите сили и успяхте да ни изтръгнте от стреса и напрежението, изобилстващи в ежедневието ни. Вашият неподправен хумор беше истински балсам. Приемете, че може би вашият разказ, вашият стих, са били онази живителна глътка, помогнала на някого да преживее труден момент. Специален комплимент към участници и публика, ще бъде участието на поетът с китара, бардът с непресъхващо чувство за хумор - Краси Йорданов /div kozel/, заяви Ваня Маркова от галерия "Арт Маркони", която заедно със сайтът за ХУдожествена ЛИТЕратура - HULITE.NET, организират ХVIIІ издание конкурс за хумористична поезия и проза във Варна, научи "Фокус".

Журито е в състав: Калина Щерева /abonat/, отличена с първо място, категория "поезия" в "Очи към себе си" 2022 г., Орлин Филиповски /Derzaite pichove/ отличен с първо място, категория "проза" в "Очи към себе си" 2022 г., Надя Димитрова – завеждащ библиотеката към Народно читалище "Бачо Киро - 1939" с. Кранево, община Балчик, Ваня Колева – представител на библиотеката към НЧ "Зора 1894" град Шабла, Ваня Маркова – арт мениджър на галерия "Арт Маркони", инициатор на конкурса и домакин на събитието, Женя Живкова - Стайкова – поет. Тя е дългогодишен спонсор на конкурса, като тази година поема изцяло наградния фонд и ще влезе в ролята на арбитър, ако това е наложително.

Изданието на конкурса ще е на 1-ви април по повод Международния ден на шегата.

Въпреки че произходът на празника е неизвестен, има много теории за неговата поява. Оспорвана асоциация между 1 април и глупостта има в Кентърбърийски разкази (1392) на Джефри Чосър. В "Разказът на свещеника на монахинята“, суетният петел Шантиклер е подмамен от лисица на "От март започнаха тридесет дни и два“, т.е. 32 дни от началото на март, което е 1 април. Въпреки това не е ясно, че Чосър се позовава на 1 април, тъй като текстът на "Разказът на свещеника на монахинята“ също така гласи, че историята се развива в деня, когато слънцето е "в знака на Телец и има Двадесет градуса и един“, което няма как да е 1 април. Според друга версия началото на традицията да се шегуваме на този ден е свързано с Франция от времето на крал Анри III и приемането в страната на Грегорианския календар. Още при предшественика му Шарл IX е направен опит (Русийонски едикт) да се реформира празнуването на Новата година, която обичайно се чества в страната в последната седмица на месец март, но той среща неодобрението на голяма част от поданиците. При Анри вече е утвърдено, че вместо 1 април за начало на календарната година ще се счита 1 януари. Все пак още дълго време поданиците на краля празнуват постарому, но онези, които все пак възприемат идеята, започват да изпращат новогодишни картички на 1 април на тези, които са привърженици на традицията, вече не толкова с поздравителен, колкото с шеговит и подигравателен характер. Установява се обичаят, онези които стават обект на шегите и лъжите на другите, на този ден да се наричат "първоаприлски риби", а за особено забавна, но и достатъчно невинна закачка бива прието да се лепят на гърбовете на "жертвите" изображения на шаран.