Културният център за даровити деца "Проф. Петър Жеков“ отбеляза 10-годишнината от даряването на сградата от сестрата на проф. Петър Жеков – Мария Жекова. Тя дарява сградата на Община Стара Загора с волята тя да се превърне в културен център, носещ името на проф. Петър Жеков, в полза на талантливите деца от Стара Загора.
Зам.-кметът с ресор "Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова приветства домакините и гостите: "С днешното събитие изразяваме своята благодарност към Мария Жекова за дарението на сградата, която се превърна в Културен център за даровити деца "Проф. Петър Жеков“. Тя подчерта, че ежедневното присъствие на учениците в школите е ясен знак, че центърът предоставя отлична среда за развитие на техните таланти, умения и личност. Заместник-кметът сподели, че Община Стара Загора, съвместно с Центъра за подкрепа на личностното развитие, ще реализира проект в подкрепа на талантливи деца.
Заместник-кметът Надежда Чакърова изрази благодарност и към д-р Милен Алагенски – директор на ЦПЛР – Стара Загора, като представи новия стенопис на входа на КЦДД "Петър Жеков“, който пресъздава живота на професора.
Директорът на НУМСИ "Христина Морфова“ Красимир Къшев също приветства гостите и сподели лични спомени за проф. Петър Жеков, който е оказал значително влияние върху музикалния живот в града.
Гостите се насладиха на концерт, подготвен от класовете по класическо пеене на Костадин Чамов и Нина Димитрова, както и от класа по пиано на Георги Белчев и Павлина Кангалова.
На събитието присъстваха още общественият посредник на Стара Загора Иванка Сотирова, заместник-кметът с ресор "Култура и туризъм“ Милена Желева, началникът на отдел "Образование“ Станимира Димитрова, заместник-директорът на ЦПЛР – Стара Загора Стоянка Димитрова и директорът на СУ "Иван Вазов“ Динко Цвятков.



18:00 / 24.04.2026
2265



