С 44 гласа "за", нито един "против" и един "въздържал се" пловдивските общински съветници одобриха отпускането на 1.7 милиона лева временен безлихвен заем по проект "Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в община Пловдив чрез намаляване на емисиите на ФПЧ10 от битово отопление", предаде репортер на "Фокус"

Първоначално поисканата сума беше в размер на 2 милиона лева, но по предложение на председателя на групата на ГЕРБ Йордан Илиев размерът беше намален. 

Програмата за замяната на кюмбетата, както е популярна сред населението, върви изключително трудно и бавно в Пловдив. Съветничката от ДБ Добромира Костова обърна внимание, че има сключени договори на стойност 14 милиона лева за 3000 климатика, които трябва да заменят около 1800 печки на твърдо гориво, при 18 000 домакинства в целия град. "Това е изключетелно слаб резултат. За тези пари трябваше да видим 18 000 нови уреда. Смятам, че управлението на този проект беше катастрофално. "НСИ казва 18 000 уреда, вие казвате - 700. Това е брутално" - заяви Костова.

Заместник-кметът Анести Тимчев посочи, че програмата е много важна и става въпрос за подмяна на битовото отпление на печките с твърдо гориво и намаляване на фините прахови частици. 13.8 милиона е първият етап за печките, предстои втори етап, до момента са подписани 1400 договора, като в 700 домакинства вече е направена подмяната. Исканите 2 милиона представляват оперативен разчет, за да се изпълни този план. Самият проект трябва да приключи в края на настоящата година. "Положението в Пловдив е такова, защото се делим на "Ние" и "Вие". Този проект беше спасен, след като е бил забавен от предходния мандат" - отговори Тимчев.

Съветникът Владимир Темелков от СП вметна, че интересът на гражданите е повече към соларите и специално попита дали има интерес към програмата за климатици от жителите на етническите квартали в Пловдив. За съжаление едно от основните изисквания за кандидатстване е документ за собственост, което в етническите квартали е невъзможно. 

"Независимо от 10-те писма, от НСИ не са ни дали справка колко са гражданите на Пловдив, които използват твърдо гориво. Как да се работи в такава среда? Министерство на земеделието категорично не иска да влезе в местата, където се продава дървесина. Категорично. Обърнахме се с писмо: "Дайте право на онези, които обитават общинските жилища да си сменят начините на отопление.".  Получихме писмо, в което се казва: "Общинските жилища не влизат в тази категория.". Писахме писмо до социалното министерство: помощите, които давате за дърва и въглища, да преминат в това да се дават климатици. Отговорът беше: "Еее, само тези хора ли на вас ви пречат да не си изпълните плана?" Нека видим кой носи отговорността. Аз съм готов да си понеса моята част, но при условие, че на стената бъдат подредени и останалите, които носят отговорност" - отговори Анести Тимчев.

Повече гледайте в прикаченото видео!