Земетръсна активност в Южна Япония

© Румяна Главчева, експерт-сеизм
Както се вижда от приложената илюстрация, между басейните на Източнокитайско и Филипинско море се е образувал ров. Този ров затъва към северозапад, придвижвайки се в същата посока със скорост от 7 см за година (за сравнение, у нас скоростта е 1-2 милиметра годишно). Сеизмогенезисът в района е подчинен изцяло на това движение. Категоричен е фактът, че източниците на всички земетресения от инструменталния период на сеизмологията са локализирани в акваторията на Източнокитайско море. Там намираме и епицентър на земетресение с магнитуд 8.1, станало на 12 април 1910 година; неговият източник е на около 320 км югозападно от източника на петъчното земетресение с магнитуд 5.6. Пак там, в акваторията на Източнокитайско море – периферно за Тихия океан в западната му част – са и източниците на земетресенията, станали от 30 май досега.
Дискутираната част от земетръсната серия представлява рой от плитки събития – източници на дълбочина 8-10 км, близки по сила. Изключение прави трусът с максимален магнитуд 5.6. Трябва да се отбележи, че роев характер, при това на по-високо енергийно ниво, има активността в района още през м. май. Тогава, на 6 и 7 май са регистрирани земетресения с магнитуди 5.4 и 5.7.
Няколко думи за земетресението с магнитуд 5.6, станало в този петък. Наха, центърът на префектура Окинава, е изпитал съвсем слабо сътресение. Четири от останалите 10 града на префектурата отстоят на същите разстояния и в посока подобна на град Наха. От тези места няма съобщения, но поради горните обстоятелства може да се предполага, че и дотам са пристигнали осезаеми сеизмични вълни. Поради големите разстояния до населени места и пръснатост на обитаемите обекти, както и умерената сила на коментираните събития, може да се твърди, че сеизмичната активност в района на Рюкю не е била в състояние да нанесе повреди.