Зеленски изпрати писмо до Тръмп

©
"Специално внимание се обръща на изпълнението на споразумението за икономическо партньорство между Украйна и Съединените щати. Държавният глава отбеляза, че е изпратил на президента Тръмп писмо с нови предложения за сътрудничество в отбранително-промишлената и търговската сфера“, се казва в изявлението от пресслужбата на Зеленски.
Днес в Рим украинският глава се срещна с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и държавния секретар на САЩ Марк Рубио. Информация за писмото беше публикувана в доклада от тази среща.
Зеленски благодари на Съединените щати и на целия американски народ за подкрепата им за Украйна и отделно изрази благодарност на президента на Съединените щати Доналд Тръмп и неговия екип за усилията им за прекратяване на войната.
Той подчерта още, че Украйна последователно подкрепя всички американски предложения и води конструктивен диалог за постигане на справедлив и траен мир.
Президентът информира за преговорите в Истанбул и нереалистичните условия, поставени от Русия за установяване на трайно прекратяване на огъня. Според него ниското ниво на руската делегация е показвало, че тя няма правомощия да взема каквито и да било решения.
Държавният глава говори и за това как Русия нарушава прекратяването на огъня, което самата тя е предложила. Зеленски подчерта, че всичко това показва, че Москва няма намерение да прекратява войната и затова е необходим натиск, за да се принуди Русия да се съгласи на пълно и безусловно прекратяване на огъня.
На срещата бяха обсъдени подробно позицията на всяка страна и по-нататъшните стъпки, които биха могли да променят ситуацията, включително силни санкции срещу Русия.
"Натискът върху Русия трябва да продължи, докато тя не е готова да спре войната. И, разбира се, обсъдихме съвместните ни стъпки за постигане на справедлив и устойчив мир“, подчерта на срещата президентът на Украйна.
По-рано РБК-Украйна съобщи, че в нощта на 1 май Украйна и САЩ са подписали споразумение за икономическо сътрудничество (известно още като споразумение за подземните ресурси). Подписването се състоя във Вашингтон.
На 8 май пък, Върховната рада ратифицира документа. Съответният закон беше подписан и от президента Володимир Зеленски.
След това, на 13 май, двете страни подписаха още две технически споразумения. Именно тяхното подписване беше необходимо, за да влезе в сила споразумението за недропол.