Украйна е неразделна част от европейската система за сигурност и бъдещото ѝ членство в Алианса отговаря на интересите на цялото евроатлантическо пространство. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски по време на пресконференция с лидерите на скандинавските и балтийските страни в рамките на форума NB8, съобщава агенция УНН.
Държавният глава подчерта, че в момента Киев и съюзниците координират позициите си в навечерието на ключови международни събития, които трябва да начертаят бъдещето на континента.
Според Зеленски съвместните и решителни действия на европейските държави са единствената възможна основа за трайно укрепване на сигурността:
''Европа е най-силна, когато европейците действат заедно, а не изолирано. Подготвяме се заедно за срещите на върха на ЕС и НАТО, както и за срещи около срещата на върха на Г-7. Всичко това може да доведе до реални резултати'', категоричен бе той.
Украинският президент отбеляза, че по време на днешните срещи европейските партньорите за пореден път потвърдиха значението на Украйна за сигурността на цяла Европа.
''Както един от партньорите каза днес по време на нашата среща, Европа не може да се защити без Украйна. А това означава, че Украйна трябва да бъде в НАТО. И съм благодарен на всички партньори, че признават това'', подчертава Зеленски.
ФОКУС припомня, че президентът на Украйна пристигна в Талин, за да участва в срещата на върха на Северно-Балтийската осмица. Той също така проведе отделни срещи с президента на Естония и новия министър-председател на Латвия, като по време на последната Киев и Рига подписаха споразумение за сътрудничество в областта на безпилотните технологии.



19:57 / 09.06.2026
466




