Преговорите между САЩ и Иран в Исламабад официално започнаха, предава inbusiness.kz

САЩ са представени на преговорите от вицепрезидента на страната Джей Ди Ванс, специалния пратеник Стив Уиткоф и Джаред Къшнър.

Иранската делегация в Исламабад е водена от външния министър Абас Арагчи и председателя на парламента Мохамед Багер Галибаф.

По-рано беше съобщено, че дискусиите могат да включват искания на САЩ за трансфер на приблизително 1000 паунда високообогатен уран, както и осигуряване на свободно корабоплаване през Ормузкия проток.

Очаква се по време на разговорите страните да обсъдят темите за прекратяване на подкрепата на Иран за регионалните съюзници, ограничаване на ракетната му програма и възможността за облекчаване на санкциите срещу Техеран, включително замразените му активи в Кувейт.

Припомняме, че на 7 април САЩ и Иран се споразумяха за двуседмично примирие. Техеран представи план от 10 точки, маркиращ условията за постоянен мир, който включва отмяна на американските санкции, изтегляне на американските войски от региона, обезщетение за щети и премахване на ограниченията за обогатяване на уран.