В столицата на Германия Берлин започна вторият кръг от преговорите между Украйна и САЩ относно мирния план, в който участва президентът на Украйна Володимир Зеленски. За това съобщава Укринформ, позовавайки се на източник от украинската делегация.

По-рано от офиса на президента на Украйна са съобщили, че преговорите за прекратяване на войната в Украйна, които започнаха в Берлин в неделя, ще продължат в понеделник, 15 декември, в 12:00 часа (по киевско време).

В срещата участваха президентът на Украйна Володимир Зеленски, канцлерът на Германия Фридрих Мерц и пратениците на президента на САЩ Доналд Тръмп Стивън Уилкоф и Джаред Къшнър.

Уилкоф заяви, че по време на петчасовите преговори е постигнат "значителен напредък“.

Преди пристигането си в Берлин Зеленски заяви, че справедлив и реалистичен вариант за прекратяване на огъня може да бъде принципът "стоим там, където стоим“. Тоест украинските и руските военни остават на позициите си, а всички въпроси се решават по дипломатичен път.

В същото време помощникът на руския президент Владимир Путин Юрий Ушаков даде да се разбере, че Кремъл няма да приеме никакви промени в мирния план.

Както пише Politico, Украйна отхвърли предложението на САЩ за създаване на демилитаризирана "свободна икономическа зона“ в Донбас. Според изданието, в понеделник, 15 декември, европейските лидери ще се опитат да установят диалог и да използват влиянието си по отношение на мирния план, когато се срещнат в Берлин със Зеленски и американските преговарящи.