Руската балистична ракета ''Орешник'' не представлява голяма опасност за украинските градове. Това заяви ръководителят на президентската администрация Кирил Буданов на 1 юни по време на форума ''Архитектура на сигурността'', съобщава LIGA.net.
Съюзниците на Киев вече не възприемат ракетата като ''оръжие на Страшния съд'' и преминават от емоционална реакция към по-прагматична.
В отговор на въпрос на журналист колко комплекса от типа ''Кедр'' или ракети ''Орешник'' има в Руската федерация, Буданов подчерта, че това са демонстрационни модели и украинците не трябва да се тревожат за тях:
''Имаме по-належащ проблем - това са обичайните за нас ''Искандери'', това е комплексът С-400 за наземни удари, това са крилати ракети с въздушно и морско базиране и, за съжаление, безпилотни летателни апарати. Няма да ви изненадам с нищо тук. В Руската федерация има абсолютно достатъчно от тези оръжия''.
Същевременно ръководителят на президентската администрация отбеляза, че днес руснаците също усещат въздействието на полетите на украински дронове до градовете им.
''Ето една по-интересна история, защото първите удари (по руски предприятия в тила) всъщност бяха от края на 2022 г., но интензивността им сега се е увеличила значително. И за тях това е истински проблем, защото обществото им не беше морално готово за факта, че дронове и ракети могат да летят масово към тях. За тях това е шок. И те имат пълно неразбиране и нежелание да приемат това. Мислеха си, че са много силни, много мощни, но се оказа друго'', отбелязва Буданов.
Той добави още, че въпреки въздействието на дългосрочните санкции, Русия все още има ресурси да продължи войната.
Балистичната ракета ''Орешник'' е съвременна разработка на руснаците, принадлежаща към комплекса със среден обсег. Информация за нея се появи за първи път в публичното пространство през 2024 г.



00:00 / 02.06.2026
332




