Япония ще похарчи 260 млрд. долара за пакет от мерки за стимулиране, които да предпазят икономиката от въздействието на инфлацията и слабата йена. Това обяви премиерът на страната Фумио Кишида. Централната банка обаче не желае да се откаже от ултрасвободната си политика, която тази година доведе до срив на японската валута, намалявайки с повече от 20% от стойността ѝ спрямо долара, предава NOVA.

Правителството се надява, че фискалните разходи в размер на 39 трилиона йени ще нараснат до 72 трилиона, когато се вземат предвид и инвестициите в частния сектор, заяви Кишида, след като министрите одобриха допълнителен бюджет за частично финансиране на мерките за облекчаване на положението.

"Искаме да защитим поминъка, заетостта и бизнеса на хората, като същевременно укрепим икономиката си за в бъдеще", каза той пред репортери, добавяйки, че този ход трябва да помогне за повишаване на БВП с 4,6%. Цените в Япония се повишават с най-бързия си темп от осем години насам, въпреки че трипроцентната инфлация остава доста под високите нива, наблюдавани в САЩ и други страни.

Япония през последните две години вече инжектира стотици милиарди долари в икономиката си, за да подпомогне възстановяването от пандемията Covid-19. Обявеният днес пакет, финансиран от специален бюджет в размер на 200 млрд. долара, ще включва мерки за насърчаване на ръста на заплатите и подпомагане на домакинствата при плащането на сметките за енергия, които скочиха след нахлуването на Русия в Украйна.

"Ще се стремим да понижим цените с повече от 1,2% през следващата година, като намалим сметките за електроенергия с 20% и ограничим цените на бензина", заяви Кишида. Програмата има за цел също така да помогне на хората и предприятията, засегнати от рязкото поевтиняване на йената, която в момента е с курс 147 спрямо долара.