Руските сили направиха внезапен пробив в Източна Украйна през последните дни, точно преди преговорите между Владимир Путин с президента на САЩ Доналд Тръмп в петък, пише The Wall Street Journal.
Пробивът, който се простира на няколко мили в украинския град Добропиле, е рядка стъпка във войната, според The Wall Street Journal. Украинските военни заявиха по-рано, че отвръщат на удара в района срещу малки групи руски войници, които са пробили първата линия на отбрана на ВСУ и са заобиколили пояс от укрепления, които Украйна е изграждала от месеци.
"Въпросът сега е дали Русия може да развие офанзивата си, разширявайки пробива и напредвайки по-навътре в територия с по-слабо подготвени отбранителни съоръжения. Ако руските сили успеят, те ще могат да окажат по-голям натиск върху градовете, все още контролирани от Киев в източната част на Донецка област, ключова цел за Кремъл“, пише изданието.
В същото време, руската офанзива може да засили позицията на Путин, който се готви за преговори в Аляска тази седмица. Кремъл твърди, че Донецк е част от Русия и ще настоява САЩ да признаят руския контрол над този и други райони по време на срещата на върха.
Тактиката на руското настъпление
Според WSJ, офицер от бригада "Азов“, служеща в района, е заявил, че руснаците са открили пробив в украинските линии след няколко седмици тестови атаки, а след това са използвали огромните си резерви от жива сила, за да пробият линиите.
"Офицерът казва, че украинските войски засичат около 150 руски пехотинци всеки ден, но поради липса на опитни пилоти на дронове, успяват да убият само малка част от тях,“ подчертава изданието.
В същото време,WSJ отбелязва, че за руските войски ще бъде трудно да задържат и укрепят този район, тъй като ще бъдат подложени на постоянни атаки по незащитените си флангове.
Новината за настъплението на руските войски е предизвикала осъждане на украинското командване от някои войници.
"Украинските войници казват, че военното ръководство хаби хора за рискови атаки, които имат малка стратегическа стойност и още по-малък шанс за успех. Исканията за отстъпление от изтощени или обкръжени части често се отхвърлят, което води до ненужни загуби. Според войниците решенията се вземат централизирано, в резултат на което по-нискоранговите офицери не смеят да предприемат мерки, които биха могли да спасят хората им, от страх от наказание. Резултатът е нарастващ недостиг на хора, особено на пехота, от който Русия сега се възползва“, се казва в статията.
Ситуация на фронта
По-рано основателят на благотворителната организация "Реактивна поща“, военният експерт Павло Нарожни, заяви, че руските сили са успели да се инфилтрират северно от Покровск, намирайки слабо място в украинската отбрана. Според него развитието на събитията е много неприятно за Украйна.
По-рано президентът Володимир Зеленски също заяви, че Руската федерация прехвърля сили от Сумската посока към други части на фронта. Според него Русия се готви за настъпление в три посоки - Запорожие, Покровск и Новопавловск.
Според него, в Сумска област вече са освободени 6 от 18-те пункта, завзети от руснаците.



15:31 / 13.08.2025
3508

