Руските сили се намират само на 19 км от регионалната столица на Северна Украйна, която е нова цел за Москва, тъй като Кремъл увеличава численото си предимство на все повече места по фронта, предава The ​​Wall Street Journal.

След като по-рано тази година почти изцяло изтласкаха украинските сили от руската област Курск, сега руските сили прехвърлиха границата в обратна посока към Суми. Според сражаващите се там войници, с 50 000 военнослужещи в района те превъзхождат украинците приблизително 3 към 1.

Според американското издание през последната година фронтовата линия е нараснала с повече от 150 км и вече се простира на повече от 1200 км от североизток на юг.

"Руснаците сондират различни точки по линията и след това настъпват с пълна сила, когато открият уязвимост, както направиха в района на Суми миналия месец. Това принуждава украинските командири да играят на "удари по къртицата“, като изпращат елитни части, които да помогнат за запълването на пролуките", пише вестникът.

Така по-рано този месец Украйна изпрати елитни части от дирекцията на военното си разузнаване, за да помогнат за стабилизирането на ситуацията. Оттогава настъплението на руските войски в Сумската област до голяма степен е спряно, а Украйна си е върнала част от територията. Това обаче не е лесна задача за украинските войски, които имат числено превъзходство почти навсякъде по фронтовата линия.

"Числеността им е голям проблем за нас, макар и не достатъчен, за да ни разгроми“, капал Капа, командир на подразделение "Химера". "Противникът губи по 300-400 души на ден в целия регион. Но те могат да се справят с тези загуби... Те продължават да привличат резерви".

Според американската медия войниците в района съобщават, че удържането на Сумската област струва повече животи, отколкото е необходимо.

"В продължение на шест месеца, докато Украйна държеше територията на руската Курска област, войниците, които се сражаваха там, вярваха, че военните ще подготвят силни отбранителни позиции от украинската страна на границата. Вместо това, след хаотичното и скъпоструващо отстъпление от Курск, те откриха остарели окопи, които не бяха защитени от дронове. В някои случаи войниците сега копаят окопи на позициите си под обстрела на дронове."

Войниците се оплакват и от това, че районите, които в момента се усъвършенстват от руснаците, не са минирани.

"Сякаш се подготвят за танкови колони, а не за бойното поле, където всеки ден нанасят удари десетки безпилотни самолети“, коментира Кирил, командир, кръстен на човек, който се е сражавал в Курск, а сега се сражава в Суми. "Всеки ден, в който позицията не е готова, е ден, в който някой може да не се върне.“