Украински войници от Разузнавателното управление на отбраната на Украйна участват в защитата на Сумска област, пише The Wall Street Journal.
Според американския вестник елитните части на ГРУ са изпратени там, за да защитават Сумска област. Тяхната цел е била да стабилизират ситуацията. Оттогава настъплението на руските сили в региона е спряно, а Украйна е успяла да освободи част от територията.
Командирът на подразделението "Химера", с повиквателен знак "Каппа", обясни, че задачата да се задържат руснаците не е лесна, тъй като Русия има числено предимство по почти цялата фронтова линия.
"Числеността им е голям проблем, въпреки че не е достатъчна, за да ни победи. Врагът губи по 300-400 души всеки ден в целия регион. Но те могат да се справят с това ниво на загуби... Те продължават да привличат резерви", допълва войникът.
Според публикацията през последния месец около 10 души от специалните сили "Тимур" са провели щурмова операция за освобождаване на село северно от Суми. По средата на пътя към селото защитниците се натъкнали на група руски бойни самолети. След това бойците на ГРУ попаднали в капан в окоп, тъй като руснаците имали значително числено превъзходство. Битката продължила около седем часа.
"Това беше най-бруталната битка, в която съм участвал някога. Те атакуваха с пехота, безпилотни самолети, гранатомети, картечници, артилерия, касетъчни боеприпаси. Всичко... Никога нямахме повече от пет минути почивка, докато те се прегрупират", споделя Марк, 25-годишен командир на взвод.
По време на битката украинските защитници успяват да убият петима руснаци. Руските войски на няколко пъти отстъпват, но след кратка пауза продължават да се опитват да обкръжат украинските войници.
WSJ е видял видео от камерите на войниците, на което се вижда почти непрекъснат огън. В крайна сметка всички бойци на "Тимур" са успели да се върнат, въпреки че трима са получили огнестрелни рани.
Командирът на специалното подразделение "Тимур“ заявява пред изданието, че не става въпрос само за отбрана в Сумска област.
"Сега търсим начини за провеждане на собствени офанзиви и отблъскване на врага“, заявява той.



20:19 / 30.06.2025
5844




