WP: Разговорът между Тръмп и Путин показва, че краят на войната в Украйна е много далеч

©
"Преди малко повече от седмица европейските лидери планираха заедно с американски представители да наложат нови санкции на Русия, ако тя не се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна. Но въпреки многомесечните призиви на Тръмп за незабавно прекратяване на военните действия, президентът, който някога обеща да сложи край на войната за един ден, изглежда не само избегна европейските планове, но и се отказа от собствения си призив за бързо прекратяване на огъня", се посочва в статията.
Въпреки това по време на телефонния си разговор с Тръмп Путин успя да добави нов елемент на забавяне на процеса: необходимостта всяка от страните да подготви "меморандум“ за условията на бъдещото мирно споразумение - ход, който може да остави Украйна уязвима, докато преговорите се проточват.
Както отбелязва WP, след третия телефонен разговор на Тръмп с Путин след встъпването му в длъжност вече може да се изведе модел на взаимодействието им: В отговор Кремъл настоява, че сложността на по-широкообхватното мирно споразумение не позволява незабавно прекратяване на огъня.
Както отбелязва Татяна Станоева, старши научен сътрудник в руския център за Евразия "Карнеги“, Путин очевидно е успял да "предложи на Тръмп междинен, осезаем резултат от мирните усилия на Вашингтон, без да направи никакви реални отстъпки“.
Както посочва WP, намекът на Тръмп, че Русия и Украйна ще трябва да договорят прекратяване на огъня помежду си, също предполага намалено участие на САЩ в процеса:
"Това поражда съмнения дали може да се постигне споразумение преди края на годината. Смята се, че Путин е убеден, че Русия има предимство във войната и може да спечели повече територии през летния сезон на бойните действия."
Въпреки това добре осведомен източник заявява пред WP, че след последвалия телефонен разговор между Тръмп и европейските лидери" е останало ясното впечатление, че Тръмп може да не иска да увеличава натиска върху Путин в скоро време и дори може да е склонен да намали участието на САЩ в посредничеството“.