Вътрешни конфликти: Боец от "Азов" е нападнат от войници на Трета щурмова бригада на Украйна

©
Майорът от ''Азов'' съобщи това на страницата си във Facebook.
Във видеообръщение Кориневич отбелязва, че служи в бригадата на "Азов“ от 2014 г., участвал е в отбраната на Мариупол, както и че е бил в плен от Русия, като след това отново се е върнал в редиците на ВСУ.
Според него, на 13 юни двама маскирани мъже, въоръжени с палки и сълзотворен газ, са го нападнали близо до дома му посред бял ден. По време на нападението той е бил със съпругата си.
В началото украинският военен си е помислил, че го атакуват обикновени разбойници, но при побоя нападателите не откраднали никакви лични вещи или автомобила му.
По-късно полицията е идентифицирала нападателите: Оказало се, че всички са били военнослужещи от 3-та отделна щурмова бригада, свързана с командира на 3-ти армейски корпус на Андрей Билецки.
Сред тях са:
Есин от нападателите е Семен Клок, известен още като "Малиш“. Той е осъждан преди това за кражба, хулиганство, шофиране в нетрезво състояние и опит за убийство на служител на НГУ през 2024 г.
Васил Бондаренко, известен още като "Вися“, е друг от нападателите на азовеца. Той също е осъждан преди това за нападение над колекционери и е бил обявен за международно издирван по подозрение за предумишлено убийство.
Сергий Циганчук, известен още като "Сова“, пък бившият зет на Кориневич, който е установил контакт с него месец преди нападението, но твърди се, че е напуснал чужбина ден преди побоя.
Боецът на Азов познава лично втория нападател. Заедно с Бондаренко, Кориневич е служил в "Азов“, но след това, казват, "избрал пътя на бандитизма“.
"Бондаренко става военнослужещ от 3-та отделна щурмова бригада благодарение на Андрей Билецки, който в началото на пълномащабното нахлуване го пуска под гаранция, твърдейки, че Васил ще защитава Украйна на фронта“, казва пострадалият.
Полицията е идентифицирала и шофьора, Максим Билогуб, който е чакал нападателите в колата.
Кориневич смята, че командирът на 3-ти армейски корпус Билецки крие нападателите, защото са под негово командване.
''Защо ме нападнаха? Не знам. Може би защото служа в Азов още от времето на командването на Билецки. Или защото по време на нападението бях в Ивано-Франковск, където вероятно е по-лесно да се организира нещо подобно, отколкото в Киев. Но познавам добре Андрей Билецки. И разбирам, че подобни неща не се случват без негово съгласие или дори директни указания,'' отбеляза азовецът.
Той се обърна към войниците от 3-та бригада със специални части с молба да съобщят за местонахождението на тези, които са го нападнали.
Военният офицер добави, че според него Билецки "винаги е имал политически амбиции“, туй като след войната възнамерява да се занимава с политика.
Корин отправи в публикацията си и апел към военослужещите от Трета отделна щурмова бригада:
Момчета от "тройката“, отговорете си сами на въпроса: всички ли се борим за Украйна сега, водени от членове на банди, които не се гнусят да организират атаки срещу собствения си народ? - добави защитникът.
Реакцията на бригада "Азов“
По-късно самата бригада реагира на побоя над войник Кориневич. Те заявиха, че осъждат подобни действия и настояват "нападателите да бъдат изправени пред правосъдието възможно най-скоро“.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
NZZ: САЩ промениха решението си за прехвърляне на ракети APKWS за...
22:34 / 12.07.2025
Кислица: Путин ще се съгласи да се срещне със Зеленски само след ...
21:45 / 12.07.2025
Орбан за приемането на Украйна в ЕС: Принудителна мобилизация, ик...
21:36 / 12.07.2025
Отива ли си Рустем Умеров? Зеленски намекна, че ще смени министър...
20:58 / 12.07.2025
71-годишна българка е намерена мъртва във водите на Егейско море
20:37 / 12.07.2025
Актуални теми