В понеделник следобед, 2 март, в Кипър се чу нова сирена за тревога. Изтребители от авиобазата ''Акротири'' на Кралските военновъздушни сили са вдигнати в небето. Това съобщава кипърският телевизионен канал CyBC.
Сирените са започнали да звучат в 12:00 часа местно време (съвпада с българското). По същото време три изтребителя на британските военновъздушни сили са излетели и веднага е взето решение за евакуация на базата.
Досега няма информация от властите дали става въпрос за предпазна евакуация или има конкретна заплаха.
Припомняме, че на сутринта на 2 март британското Министерство на отбраната потвърди, че авиобазата ''Акротири'' на Кралските военновъздушни сили в Кипър е била атакувана от ирански дрон.
Това е първият удар срещу военна база в Европа от операцията на САЩ срещу Либия, проведена през април 1986 г.
По-късно британското външно министерство уточни, че ударът е бил насочен към пистата.
Кипър, който в момента председателства Съвета на Европейския съюз, отложи неформална среща на министрите по европейските въпроси поради нападението.
Атаката срещу авиобазата на британските военновъздушни сили в Кипър стана, след като британският премиер Киър Стармър позволи на Съединените щати да използват това съоръжение за атаки срещу Иран.



13:03 / 02.03.2026
4413



