Севернокорейският лидер Ким Чен Ун призовава младото поколение в страната да се подготви за "решителна битка“ срещу "империалистите“. Пхенян продължава да засилва реториката си на фона на съобщенията за изпращане на севернокорейски войски в Русия за участие във войната срещу Украйна, предава украинското списание "Фокус", като се позовава на публикация на Reuters.
Ким Чен Ун е провел среща с младежки активисти и членове на държавни организации, на която е подчертал важността на "защитата на суверенитета“ на страната. Той е нарекъл сегашната геополитическа ситуация "свещена война“ и е призовал младежите да проявят "безгранична лоялност“ към режима.
Държавните медии в КНДР твърдят, че милиони млади хора са изявили желание да се запишат в армията или да се върнат в редиците ѝ, за да се борят срещу враговете на държавата. Тази масова мобилизация се представя като "доброволен акт на патриотизъм“.
В публикацията се отбелязва, че тези изявления идват на фона на потвърдена информация от украинското и западното разузнаване, че севернокорейски военни части вече са разположени в Русия (по-конкретно в Курска област) и се подготвят за директно участие в бойните действия срещу Въоръжените сили на Украйна.
Анализаторите посочват, че Ким Чен Ун използва участието във войната в Украйна като начин да получи в замяна от Русия съвременни военни технологии (за ядрената и ракетната си програма), както и икономическа помощ и суровини.



18:20 / 03.05.2026
5397





